WYDANIE ONLINE

Sposób używania samochodu ma wpływ na wysokość odliczenia VAT
Podatnicy wykorzystujący samochody osobowe wyłącznie do celów służbowych mogą odliczać obecnie cały VAT. Warunkiem jest prowadzenie ewidencji pojazdu. Trzeba też pamiętać o złożeniu informacji o samochodzie z pełnym odliczeniem w urzędzie skarbowym na druku VAT-26. Za brak takiego dokumentu podatnik zostanie surowo ukarany. Chociaż nowe przepisy obowiązują już od kilku miesięcy, w praktyce pojawia się wiele wątpliwości.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w szacunkowej fakturze za energię elektryczną. Może zrobić to w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym wystawiono tą fakturę, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu okresu, w którym ją otrzymał.

czytaj więcej »

Zakwaterowanie w hotelu, pełne wyżywienie czy też wynajem sal to elementy usługi złożonej dotyczącej przygotowania konferencji lub szkolenia. Natomiast zwiedzanie miasta, czy wizyta w SPA nie są niezbędne do zorganizowania szkolenia. W konsekwencji miejsce świadczenia dla kompleksowej usługi organizacji konferencji lub szkolenia oraz usług dodatkowych należy ustalić odrębnie.

czytaj więcej »

W sytuacji gdy zamówione przez spółkę usługi reklamowe w rzeczywistości nie zostały wykonane, to nie ma ona prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących te usługi – orzekł WSA w Rzeszowie.

czytaj więcej »

Usługi w zakresie medycyny pracy i profilaktyki medycznej wykupione przez pracodawcę nie stanowią przychodu dla pracownika. Inaczej będzie w przypadku opłacenia dodatkowych abonamentów medycznych za osoby zatrudnione.

czytaj więcej »

Ważnym kryterium dla uznania wyjazdu przedsiębiorcy za podróż służbową musi być bezpośredni związek wyjazdu z prowadzonym biznesem – uważają organy podatkowe.

czytaj więcej »

Wydatek z tytułu wypłaconych odszkodowań na rzecz byłych pracowników za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę, nie spełnia kryterium celowości. W konsekwencji wypłaconych kwot nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Ograniczenie w odliczeniu VAT przy nabyciu pojazdów samochodowych nie ma zastosowania, jeżeli są one wykorzystywane wyłącznie w prowadzonym biznesie. W konsekwencji przedsiębiorca, który kupił motocykl przeznaczony wyłącznie na wynajem ma prawo do odliczenia VAT w pełnej wysokości.

czytaj więcej »

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

czytaj więcej »

Jeżeli sprzedawca spóźnia się z wystawieniem faktury, nabywca ma prawo odliczyć VAT dopiero wtedy, gdy dotrze do niego dokument sprzedaży. Jeśli przedsiębiorca nie obniży podatku w tym terminie, może to zrobić w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

czytaj więcej »

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z samochodów zarówno na potrzeby prowadzonego biznesu, jak i do celów prywatnych, z możliwości odliczania 50% VAT od paliwa skorzystają dopiero od 1 lipca 2015 r. – przypomniał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

czytaj więcej »

Aby dany podmiot mógł skorzystać z prawa do odliczenia VAT, w pierwszej kolejności musi spełnić warunki umożliwiające uznanie go za podatnika podatku od towarów i usług, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

czytaj więcej »