Sposób używania samochodu ma wpływ na wysokość odliczenia VAT

Podatnicy wykorzystujący samochody osobowe wyłącznie do celów służbowych mogą odliczać obecnie cały VAT. Warunkiem jest prowadzenie ewidencji pojazdu. Trzeba też pamiętać o złożeniu informacji o samochodzie z pełnym odliczeniem w urzędzie skarbowym na druku VAT-26. Za brak takiego dokumentu podatnik zostanie surowo ukarany. Chociaż nowe przepisy obowiązują już od kilku miesięcy, w praktyce pojawia się wiele wątpliwości.

W 2014 roku dwukrotnie zmieniane były przepisy określające zasady odliczania VAT i chociaż minęło już wiele miesięcy, nowe przepisy wciąż wprowadzają wiele wątpliwości.

Po raz pierwszy regulacje dotyczące odliczania VAT zmieniły się 1 stycznia 2014 r. Tego dnia weszły w życie:

  1. nowe przepisy określające zasady powstawania prawa do odliczenia,
  2. tymczasowe przepisy określające ograniczanie w odliczaniu VAT dotyczące pojazdów samochodowych.

Z dzisiejszej perspektywy oczywiście znacznie bardziej istotniejsze są nowe regulacje określające zasady powstawania prawa do odliczenia. Do końca 2013 roku zasadą było bowiem powstawanie prawa do odliczenia w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Od zasady tej istniało wiele wyjątków, lecz mimo tego najczęściej prawo do odliczenia podatku naliczonego powstawało właśnie w okresie rozliczeniowym otrzymania faktury albo dokumentu celnego.

Obecnie prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Orzecznictwo podatkowe
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Orzecznictwo podatkowe

ZOBACZ OFERTĘ