Bez faktury od kontrahenta nabywca nie skorzysta z odliczenia podatku

Jeżeli sprzedawca spóźnia się z wystawieniem faktury, nabywca ma prawo odliczyć VAT dopiero wtedy, gdy dotrze do niego dokument sprzedaży. Jeśli przedsiębiorca nie obniży podatku w tym terminie, może to zrobić w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest skorelowane z momentem, w którym podatek VAT staje się wymagalny, czyli z momentem powstania obowiązku podatkowego – wyjaśnił organ podatkowy.

Kłopot może pojawić się wtedy, gdy sprzedawca nie wystawi faktury w odpowiednim terminie.

Taki problem miała spółka (zarejestrowany, czynny podatnik VAT). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorca kupuje wiele towarów i usług, które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zdarza się, że oryginały faktur dokumentujących nabycia wpływają do spółki z dużym opóźnieniem lub nie wpływają wcale. W związku z tym firma zwraca się do dostawcy o wystawienie duplikatu faktury.

Wątpliwości dotyczyły tego,w jakim terminie spółka może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług lub ich duplikatów.

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Orzecznictwo podatkowe
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Orzecznictwo podatkowe

ZOBACZ OFERTĘ