WYDANIE ONLINE

Podatnik ma możliwość wpływania na wielkość kosztów uzyskania przychodów poprzez wybór odpowiedniej metody amortyzacji. Z jednorazowej amortyzacji skorzystają tylko mali podatnicy lub osoby rozpoczynające działalność. Z kolei metodę degresywną można zastosować tylko do wybranych środków trwałych.

czytaj więcej »

Podatnik ma prawo do zmiany stawki amortyzacyjnej począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Tak ustalone odpisy amortyzacyjne będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Dowóz do pracy i abonamenty medyczne dla pracowników podlegają PIT. Przepisy w tym względzie są zgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

czytaj więcej »

Interpretacja podatkowa jest informacją o możliwościach stosowania materialnego prawa podatkowego. Nie jest decyzją administracyjną czy też postanowieniem, do których znajdują zastosowanie przepisy o nieważności aktów administracyjnych – wyjaśnił siedmioosobowy skład NSA.

czytaj więcej »

Wydatki poniesione na współorganizowanie konferencji i szkoleń produktowych nie stanowią reklamy. W konsekwencji nie można zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Przepis, na podstawie którego urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej ustalają przychód podatnika z nieujawnionych źródeł, jest niekonstytucyjny. Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że art. 20 ust. 3 ustawy o PIT przestanie obowiązywać za półtora roku.

czytaj więcej »

Zapiski w kalendarzu dotyczące zakupu katalizatorów do samochodu nie są wystarczającym dowodem, aby uznać, że poniesiony wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – stwierdził NSA. Podatnicy muszą pamiętać o prawidłowej dokumentacji, aby w razie ewentualnej kontroli urzędnicy nie zakwestionowali prawidłowości uznania danego wydatku za koszt podatkowy – przypomina ekspert.

czytaj więcej »

Opłaty za media, wodę, energię elektryczną, ogrzewanie oraz odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie mieszkania mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to możliwe jedynie w takim zakresie, w jakim nieruchomość będzie wykorzystywana na potrzeby działalności.

czytaj więcej »

Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej znaków towarowych wykorzystywanych w działalności spółki komandytowej będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

czytaj więcej »

Podatnik, który przed końcem marca 2014 roku sprzedał motocykl, wykupiony wcześniej z leasingu, może zastosować zwolnienie z VAT. Jeżeli zbycie nastąpiło po zmianie przepisów, a więc od 1 kwietnia 2014 r., wówczas będzie opodatkowane.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca może zastosować indywidualne stawki amortyzacyjne używanego środka po spełnieniu dwóch warunków. Otóż przed nabyciem środek trwały musiał być wykorzystywany co najmniej przez 60 miesięcy oraz musi być po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji danego podatnika.

czytaj więcej »

Urządzenia techniczne oraz elementy wyposażenia budynków mogą stanowić odrębne środki trwałe. W konsekwencji podatnik może je amortyzacji według odpowiadających im stawek.

czytaj więcej »

Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stratę powstałą w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych. Jest to możliwe, jeżeli utraciły one przydatność gospodarczą z przyczyn innych niż zmiana rodzaju działalności.

czytaj więcej »

Mimo czasowego nieużywania części budynku, podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od całej wartości początkowej budynku.

czytaj więcej »