WYDANIE ONLINE

Zbiorcze faktury pozwalają na uproszczenia w rozliczaniach VAT
Sprzedawcy nie muszą już kumulować wystawianych dokumentów, a nabywcy często otrzymają jedną fakturę, na podstawie której księgują wszystkie transakcje zakupowe z całego miesiąca. Uproszczenie widoczne jest przede wszystkim w przypadku przedsiębiorstw mających częste transakcje sprzedażowe/zakupowe z jednym kontrahentem.

czytaj więcej »

Aby możliwe było wdrożenie procedury samofakturowania z wykorzystaniem faktur elektronicznych, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z nich jest zawarcie umowy. Muszą się tam znaleźć postanowienia dotyczące zatwierdzania i akceptacji poszczególnych faktur.

czytaj więcej »

Zamienne użycie na fakturze sformułowania data sprzedaży, co odpowiada dacie dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, nie skutkuje uznaniem takiego dokumentu za wadliwy.

czytaj więcej »

W sytuacji, gdy klient zapłaci za daną fakturę w terminie 14 dni od jej wystawienia, sprzedawca, po zrealizowaniu skonta, musi wystawić fakturę korygującą.

czytaj więcej »

Jeżeli mimo wielu starań sprzedawca nie otrzymał potwierdzenia otrzymania faktury korygującej od nabywcy, może zmniejszyć podstawę opodatkowania oraz podatek należny. Jednak, aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie określonych wymogów.

czytaj więcej »

W przypadku anulowania faktury sprzedawca powinien posiadać w swojej dokumentacji zarówno kopię, jak i oryginał dokumentu sprzedaży. Konieczna jest też adnotacja unieważniającą fakturę, która uniemożliwi powtórne wydanie i wykorzystanie.

czytaj więcej »

Podarowany żonie towar handlowy, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia, podlega opodatkowaniu VAT.

czytaj więcej »

Faktura dokumentująca zakup nieruchomości zawierająca wskazanie oddziału, jego nazwy, adresu i numeru NIP zamiast spółki macierzystej jest nieprawidłowa. W takim przypadku konieczne jest skorygowanie nabywcy.

czytaj więcej »

Jeżeli system archiwizacji dokumentów posiada właściwości umożliwiające gromadzenie faktur w sposób bezpieczny i trwały, podatnik może je przechowywać wyłącznie w sposób elektroniczny, bez wersji papierowej.

czytaj więcej »

Faktury wystawione na firmę osoby fizycznej po dniu aportu nie odzwierciedlają w sposób prawidłowy zdarzenia gospodarczego. W konsekwencji, aby spółka, do której wniesiono aportem przedsiębiorstwo, mogła odliczyć VAT z otrzymanych dokumentów, wcześniej musi skorygować nabywcę.

czytaj więcej »

Podatnik, który posiada kasę rejestrującą umożliwiającą drukowanie NIP, zawsze na żądanie nabywcy, powinien umieścić jego numer na paragonie fiskalnym. Błędne jest stanowisko, według którego obowiązek umieszczania NIP na paragonie, na żądanie nabywcy, dotyczy przypadków, w których dopuszczalne jest wystawienie faktury uproszczonej.

czytaj więcej »

W sytuacji, gdy podatnik prowadzi firmę w innym mieście niż jego miejsce zamieszkania, na fakturach powinien podawać adres głównego miejsca prowadzonej działalności gospodarczej, zgodny z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

czytaj więcej »

W przypadku kilku wykonanych usług transportowych w ciągu jednego dnia przedsiębiorca może wystawić jedną fakturę. Na dokumencie trzeba jednak wyszczególnić, za które usługi faktura ta została wystawiona.

czytaj więcej »

W sytuacji gdy sprzedawca uzyska potwierdzenie otrzymania faktury korygującej od nabywcy po terminie złożenia deklaracji podatkowej, wówczas korektę uwzględni za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał to potwierdzenie.

czytaj więcej »