Odliczenie podatku jest możliwe dopiero po skorygowaniu błędnej faktury

Faktury wystawione na firmę osoby fizycznej po dniu aportu nie odzwierciedlają w sposób prawidłowy zdarzenia gospodarczego. W konsekwencji, aby spółka, do której wniesiono aportem przedsiębiorstwo, mogła odliczyć VAT z otrzymanych dokumentów, wcześniej musi skorygować nabywcę.

Sprawa dotyczyła spółki, do której zostało wniesione w formie aportu przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę fizyczną. Po dniu aportu wpływają faktury obejmujące dane przedsiębiorstwa osoby fizycznej, których wcześniej nie rozliczono.
Spór dotyczył tego, w którym momencie może odliczyć VAT z tych faktur. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 2096/13) wyjaśnił, że po dniu aportu nabywcą faktycznym staje się spółka, do której został wniesiony aport. W konsekwencji faktury zostały wystawione na podmiot już nieistniejący, ponieważ faktycznym nabywcą jest już spółka.

- Z taki stanowiskiem wypada się zgodzić, tym bardziej że jego praktyczne konsekwencje nie wiążą się z dużymi utrudnieniami dla podatników – stwierdza Piotr Litwin, doradca podatkowy, partner w Enodo Advisors.

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Orzecznictwo podatkowe
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Orzecznictwo podatkowe

ZOBACZ OFERTĘ