153

Przygotuj się na zmiany dotyczące struktur JPK planowane na rok 2018

Skrócenie okresu elektronicznego przesyłania danych i stworzenie centralnej bazy w czasie rzeczywistym czy składanie rocznych raportów do urzędów skarbowych za pośrednictwem JPK – to tylko niektóre planowane zmiany. Na co jeszcze trzeba się przygotować.

152

Zmiany w podatkach dochodowych 2018: Sprawdź, na co musisz się przygotować

Początek nowego roku przyniesie dużo zmian w PIT i CIT. Aby przygotować się do nadchodzących od 1 stycznia 2018 r. zmian, podatników czeka ogrom pracy. Już dziś warto je poznać.

151

6 przykładów, jak rozliczać ulepszanie środka trwałego

Modernizowanie środków trwałych wywołuje określone skutki podatkowe. Skorzystaj z praktycznych wskazówek, aby prawidłowo dokonywać rozliczeń. 

43

Sprawdź, kiedy masz do czynienia z remontem, a kiedy z ulepszeniem

Wydatki o charakterze remontowym przedsiębiorca może bezpośrednio zaliczyć do kosztów prowadzonego biznesu.

150

Sprawdź, jak rozliczyć usługi szkoleniowe połączone z wypoczynkiem

Czy wydatki na szkolenie powiązane z urlopem można zaliczyć do kosztów podatkowych? Czy odliczysz VAT z faktury za usługi szkoleniowe? Poznaj odpowiedzi m.in. na takie pytania.

149

Już od 1 kwietnia 2018 r. podzielona płatność w VAT. Sprawdź praktyczne skutki tych zmian

Dzięki wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności w VAT (ang. split payment) organy podatkowe będą miały dostęp do rachunków podatkowych. To kolejne narzędzie służące uszczelnieniu podatku od towarów i usług.

148

Dzień poniesienia kosztu w podatku dochodowym będzie doprecyzowany

Jednoznaczne powiązanie momentu zaliczenia danego kosztu do kosztów podatkowych z momentem jego księgowego rozliczenia – to jedna ze zmian, jaką zakłada najnowszy projekt zmian w podatkach dochodowych. Czy skończą się wątpliwości księgowych?

146

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego zapewni szybszą drogę procesową na linii organ podatkowy – podatnik

Kluczowym celem nowelizacji kpa, która obowiązuje od 1 czerwca 2017 r., jest usprawnienie i przyspieszenie procedur administracyjnych oraz zapewnienie proporcjonalności kar administracyjnych w odniesieniu do naruszeń prawa.

147

Skorzystaj ze wskazówek, aby bezbłędnie rozliczać pracowników oddelegowanych do pracy w innej miejscowości

Zdarza się, że firmy przenoszą część swoich pracowników np. z terenowych oddziałów do centrali i odwrotnie. Z oddelegowywaniem pracowników wiążą się ważne skutki podatkowe, sprawdź więc jakie.

145

Nowe sankcje podatkowe w VAT. Poznaj konsekwencje zmian

Od początku tego roku do ustawy o VAT zostały dodane przepisy określające nowe sankcje podatkowe. Sprawdź na przykładach, co w praktyce oznaczają te zmiany.

144

Poznaj konsekwencje podatkowe wydatków na firmową majówkę

Załóżmy, że rozliczana przez Ciebie firma organizuje podczas długiego weekendu majowego imprezę integracyjną dla pracowników w celu uznania ich dotychczasowych osiągnięć, zacieśnienia więzi w zespole i zmotywowania do dalszej zespołowej pracy. Sprawdź konsekwencje w podatkach dochodowych i VAT.

143

Poznaj skutki sprzedaży towarów dla pracowników po preferencyjnych cenach

Zdarza się, że pracodawcy sprzedają pracownikom towary i usługi po promocyjnych cenach. Warto więc pamiętać, że takie działania powodują określone skutki podatkowe.

141

Uprawnienia nowych organów podatkowych od 1 marca 2017 r. Na co muszą przygotować się podatnicy?

Od dzisiaj wchodzi  w życie reforma administracji skarbowej i zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa, czyli KAS. Oprócz wejścia w życia samej ustawy o KAS nowelizacjami zostanie objętych wiele ustaw, wśród których warto zwrócić uwagę na Ordynację podatkową. 

139

Od 2017 roku obowiązują zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych

Od 1 stycznia 2017 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Pojawiło się kilka istotnych różnic między obecnym a poprzednim stanem prawnym.

140

Jedno pełnomocnictwo wystarczy do reprezentowania podatnika w kilku sprawach

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów pełnomocnictwo w sprawach podatkowych może być ogólne, szczególne, a także do doręczeń i do podpisywania deklaracji. W wyjątkowych przypadkach pełnomocników podatników mogą ustanawiać również organy podatkowe.

138

Sprawdź, jak wyniki inwentaryzacji towarów wpływają na rozliczenie VAT

Jak rozliczać stwierdzone niedobory pod kątem VAT? Czy różnice inwentaryzacyjne trzeba potraktować jak typową sprzedaż i opodatkować? Czy ujawnione niedobory powodują konieczność korekty VAT naliczonego? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące rozliczenia inwentaryzacji pod względem VAT.