Jedno pełnomocnictwo wystarczy do reprezentowania podatnika w kilku sprawach

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów pełnomocnictwo w sprawach podatkowych może być ogólne, szczególne, a także do doręczeń i do podpisywania deklaracji. W wyjątkowych przypadkach pełnomocników podatników mogą ustanawiać również organy podatkowe.

Ordynacja podatkowa

Błędny przepis we wniosku nie może być przyczyną odmowy wydania interpretacji

Nie można odmówić podatnikowi wydania interpretacji podatkowej, gdy ten we wniosku podał niewłaściwą podstawę prawną.

VAT

Sprzedaż bitcoinów nie podlega opodatkowaniu VAT

Sprzedaż (zamiana) waluty obcej  – nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o ile przedsiębiorstwo nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej.

Działalność społecznie użyteczna korzyści w VAT

Przedsiębiorstwo nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług pozostających w bezpośrednim związku z upowszechnianiem i wspieraniem działalności społecznie użytecznej – takie wnioski płyną z interpretacji izby skarbowej.

PIT/CIT

Po 1 stycznia 2017 r. kompensata i barter nadal w kosztach

Uregulowanie zobowiązania, dotyczącego transakcji powyżej 15.000 zł, w formie kompensaty, umowy barterowej lub nettingu będzie mogło stanowić wydatek zaliczany do kosztów uzyskania przychodu.

Okazjonalne garażowanie firmowego auta pod domem pracownika bez PIT

Sporadyczne parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika przy wykonywaniu obowiązków służbowych nie powoduje powstania przychodu ze stosunku pracy po stronie pracownika.

Dzień złożenia zeznania wyznacza termin zapłaty podatku

Podatnicy, którzy chcą skorzystać możliwości rezygnacji z wpłaty zaliczki za grudzień poprzedniego roku, muszą do 20 stycznia złożyć zeznanie roczne. Ale to nie jedyny obowiązek.