Sprawdź, jak wyniki inwentaryzacji towarów wpływają na rozliczenie VAT

Jak rozliczać stwierdzone niedobory pod kątem VAT? Czy różnice inwentaryzacyjne trzeba potraktować jak typową sprzedaż i opodatkować? Czy ujawnione niedobory powodują konieczność korekty VAT naliczonego? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące rozliczenia inwentaryzacji pod względem VAT.

VAT

Status kontrahenta do celów VAT można zweryfikować korzystając z usługi Ministerstwa Finansów

Aby skorzystać z ulgi na złe długi, trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest potwierdzanie, że dłużnik jest czynnym podatnikiem VAT. Organy podatkowe przyznają, że wydruk ze strony Ministerstwa Finansów w ramach usługi „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT” jest wystarczający, aby spełnić ten wymóg.

Nieodpłatne przekazanie prezentów na zlecenie kontrahenta podlega VAT

Wydawanie towarów na rzecz uczestników konkretnych akcji promocyjnych jest odrębną czynnością od świadczonej na rzecz zleceniodawcy usługi marketingowej. W konsekwencji podlega VAT.

PIT/CIT

Uczestnictwo w TFI oznacza obowiązek w zakresie dokumentacji cen transferowych

Pomiędzy spółkami tworzącymi PGK a funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi, w których spółki te są uczestnikami, będą zachodziły powiązania podlegające obowiązkowi dokumentacyjnemu.

Przy spłacie pożyczki w walucie obcej trzeba pamiętać o rozliczeniu różnic kursowych

Różnice kursowe z tytułu spłaty pożyczki zaciągniętej w obcej walucie na wypłatę dywidendy wpływają na wysokość przychodów podatkowych.

Podział zysku w konsorcjum bez VAT

Nie każde rozliczenie pomiędzy podmiotami będącymi podatnikami podatku od towarów i usług polegające na przekazaniu środków pieniężnych pomiędzy nimi musi być uznane za świadczenie usług bądź też dokonywanie dostawy, a tym samym podlegać opodatkowaniu VAT.