120

Spółka, która wykazuje straty, musi przechowywać księgi przez 10 lat

O wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w ciągu najbliższych pięciu latach. Okres przechowywania dokumentacji podatkowej w takiej sytuacji będzie dłuższy.

Przy sprzedaży samochodu VAT-26 wymaga aktualizacji

Gdy zmienia się sposób wykorzystywania samochodu używanego w prowadzonym biznesie, trzeba złożyć aktualizację informacji VAT-26. Takiego obowiązku musi też dopełnić przedsiębiorca, który sprzedaje auto, od którego wcześniej przysługiwało prawo do 100% odliczania VAT.

Przedsiębiorca strefowy skorzysta z preferencji podatkowej na podstawie konkretnego zezwolenia

Spółka prowadząca działalność na terenie różnych SSE musi oceniać dopuszczalny limit korzystania z pomocy publicznej odrębnie, w odniesieniu do każdej strefy.

119

Wypłacone sumy za wcześniejsze rozwiązanie najmu mogą być kosztem podatkowym

Przedsiębiorca, który zapłacił odstępne w związku z zakończeniem umowy ze względu na ekonomiczną kalkulację kosztów, może taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu – potwierdził WSA w Krakowie.

Wydatki na paliwo do służbowego auta nie są objęte ryczałtem

Przedsiębiorca, który udostępnia osobom zatrudnionym w firmie samochody służbowe do celów prywatnych musi doliczyć do przychodów pracowników określoną kwotę. Natomiast koszty zużytego paliwa czy opłat parkingowych nie mogą być wliczane do wartości ryczałtu.

Różnice kursowe nie powstaną, gdy spółka spłaca kredyt w złotówkach

W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zaciąga pożyczkę w euro, a spłata nastąpi w złotówkach, nie można mówić o powstaniu podatkowych różnić kursowych.

118

Zyski z zawodowego uprawiania sportu żużlowiec rozliczy jak przedsiębiorca

Przychody sportowców mogą być zaliczone do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej – orzekł poszerzony skład NSA.

Właściwe udokumentowanie przeprowadzonej inwentaryzacji może przesądzać o skutkach podatkowych różnic inwentaryzacyjnych

Zarówno przeprowadzenie, jak i wyniki inwentaryzacji należy odpowiednio udokumentować i powiązać z zapisami ksiąg rachunkowych. Zatem zbierając dokumenty, należy pamiętać, że będą one wykorzystane nie tylko na potrzeby bilansowe, ale także podatkowe. Informacje, które z nich będą podstawą do oceny, czy można niedobory inwentaryzacyjne zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a także czy nie ma konieczności skorygowania VAT naliczonego.

Wybranej metody amortyzacji nie można zmienić

Podatnik, po rozpoczęciu amortyzacji danego środka trwałego, nie może już zmienić wybranej przez siebie metody amortyzacji – potwierdził NSA.

117

Za dojazd do urzędu skarbowego podatnik może domagać się zwrotu kosztów

Osoba, którą urząd skarbowy wezwie do osobistego stawiennictwa, ma prawo do zwrotu za bilet. Zwrot przysługuje także wówczas, gdy podatnik miał wybór dostarczenia dokumentów do urzędu skarbowego, np. osobiście, pocztą lub przez pełnomocnika.

Szef nie odprowadza zaliczki na PIT od ekwiwalentu za używanie komórki

Refundacja pieniężna wypłacana przez spółkę z tytułu używania przez pracowników prywatnych telefonów przy wykonywaniu obowiązków służbowych korzysta ze zwolnienia z PIT.

Posiłki spożywane w firmie nie są dla pracowników przychodem

Szef nie odprowadza zaliczki na PIT od kupionych produktów spożywczych w sytuacji, gdy ilość i rodzaj artykułów nie będzie taka sama dla wszystkich pracowników i nie można ustalić przypadającej na poszczególne osoby indywidualnej ich ilości.

116

Tylko nielegalna umowa nie podlega opodatkowaniu VAT

Umowa, która jest nieważna na gruncie prawa cywilnego, może być obciążona podatkiem od towarów i usług. Dla VAT liczy się bowiem aspekt ekonomiczny. Takie stanowisko zajął NSA. Trzeba jednak odróżnić umowę nieważną od nielegalnej.

Sprzedaż popcornu na straganie to nie katering, nie ma bezwzględnego obowiązku instalacji kasy

Przedsiębiorca, który sprzedaje na odpustach popcorn oraz watę cukrową, nie musi instalować kasy fiskalnej, jeżeli jego roczne obroty w ubiegłym roku nie przekroczyły 20.000 zł.

Przy prowadzeniu sezonowego biznesu trzeba wypełniać te same obowiązki podatkowe jak przy firmie całorocznej

Przedsiębiorca, który zamierza latem sprzedawać zapiekanki albo zająć się wypożyczaniem sprzętów wodnych, musi zarejestrować firmę. Trzeba też dopełnić wielu obowiązków podatkowych związanych z działalnością sezonową. Warto też przygotować się na kontrole urzędników.

115

Wspólnik cichy zobowiązany jest do samoobliczenia podatku bez pośrednictwa płatnika

Potraktowanie wniesienia wkładu przez wspólnika cichego jako udzielenie pożyczki, a udziału w zysku jako dochodu z odsetek od pożyczki jest błędem – stwierdził WSA w we Wrocławiu.

W niektórych sytuacjach podstawą do odliczenia VAT jest duplikat faktury

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanego duplikatu  wyłącznie wtedy, jeśli nie odliczył VAT z faktury pierwotnej. Na moment rozliczenia duplikatów wpływa to, czy pierwotny dokument sprzedaży dotarł do firmy i czy został zaksięgowany.

Od 1 lipca przedsiębiorcy mogą odliczać VAT od paliwa do samochodów

Podatnicy mogą już korzystać z prawa do odliczania 50% wydatków na paliwo wykorzystywane do aut osobowych użytkowanych do celów mieszanych. Od 1 lipca 2015 r. przestał bowiem obowiązywać czasowo wprowadzony zakaz odliczania VAT od tych wydatków.

114

Wydatki na pracownicze programy motywacyjne są dla firmy kosztem podatkowym

Programy, które służą motywowaniu osób zatrudnionych do jak najlepszej pracy, a w konsekwencji do lepszych wyników osiąganych przez spółkę, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu ma swoje konsekwencje w VAT

Sumy wypłacone przedsiębiorcy za przedterminowe rozwiązanie umowy najmu lokalu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – tak orzekł WSA w Krakowie.

W niektórych przypadkach VAT-26 przedsiębiorca musi zaktualizować

Podatnicy, którzy chcą odliczać 100% VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu wykorzystywanego w prowadzonym biznesie, muszą spełnić ustawowe warunki. Trzeba m.in. złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe. W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego VAT-26 trzeba poprawić.

113

Wyjście z podatkowej grupy kapitałowej nie pozbawi spółki prawa do odliczania od dochodu poniesionej straty

Przedsiębiorstwo  może w ciągu pięciu lat obniżyć dochód o wysokość poniesionej straty. Udział w podatkowej grupie kapitałowej oraz ewentualne wyjście z grupy nie oznacza, że spółka straci prawo do rozliczania ujemnego wyniku.

Samo wygenerowanie faktury korygującej na e-platformie to za mało, aby uwzględnić ją w rozliczeniach

W sytuacji, gdy uzyskanie odbioru faktury korygującej jest niemożliwe lub utrudnione, przedsiębiorca może obniżyć VAT należny bez wymaganego potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Musi jednak udokumentować, że nabywca faktury zapoznał się z treścią  korekty.

Przegląd najnowszego orzecznictwa i interpretacji

Sprawdź najnowsze wyroki i interpretacje.

112

Usługi doradcze są kosztem uzyskania przychodów

Wydatki związane z usługami firmy doradczej, która pomaga w pozyskiwaniu nowych inwestorów, spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych. Nie stanowią bowiem one wydatków bezpośrednio związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Usługa restauracyjna nie może być opodatkowana dwiema różnymi stawkami VAT

Serwowanie posiłków w lokalu przy zapewnieniu odpowiedniej infrastruktury i dodatkowych czynności to usługa złożona. Podlega ona jednolitemu opodatkowaniu. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może zastosować w tej sytuacji różnych stawek VAT.

Przedsiębiorca sporządzający zeznania podatkowe nie skorzysta ze zwolnienia z VAT

Podatnik świadczący usługi rachunkowo-księgowe polegające m.in. na sporządzaniu jednorazowych zeznań podatkowych nie może zastosować podmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług.

109

Zbycie papierów wartościowych otrzymanych w spadku nie powoduje obowiązku zapłaty PIT

Przy sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym odziedziczonych po mężu żona odliczy koszty, jakie poniósł spadkodawca przy ich nabyciu.

Zaległości w wypłacie zasiłku chorobowego nie powodują obowiązku naliczania PIT

Odsetki z tytułu niewypłaconego w terminie przez ZUS zasiłku chorobowego są zwolnione z PIT. Prawo do świadczenia nastąpiło bowiem w trakcie trwania stosunku pracy – tak orzekł WSA w Gliwicach.

Spółki otrzymujące pożyczki od udziałowców mogą zaliczyć odsetki do kosztów w granicach limitów

Przedsiębiorstwo, które w dniu spłaty odsetek ureguluje całe zadłużenie, czyli kwotę główną i odsetki, zapłaconych sum nie uwzględni w wartości zadłużenia na dzień zapłaty odsetek.

108

Wydatki sfinansowane dopłatami zwolnionymi z PIT nie mają wpływu na wysokość rocznego podatku

Do kosztów związanych z remanentem końcowym przedsiębiorca zalicza wyłącznie wartość towarów zakupionych ze środków własnych, natomiast nie uwzględnia towarów zakupionych ze środków z dotacji.

Upusty dla pracowników bez podatku dochodowego od osób fizycznych

Akcja promocyjna, dzięki której osoby zatrudnione mają prawo do zakupów po preferencyjnych cenach, nie generuje dla nich przychodu ze stosunku pracy – stwierdził NSA.