Wydatki na pracownicze programy motywacyjne są dla firmy kosztem podatkowym

Programy, które służą motywowaniu osób zatrudnionych do jak najlepszej pracy, a w konsekwencji do lepszych wyników osiąganych przez spółkę, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu ma swoje konsekwencje w VAT

Sumy wypłacone przedsiębiorcy za przedterminowe rozwiązanie umowy najmu lokalu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – tak orzekł WSA w Krakowie.

W niektórych przypadkach VAT-26 przedsiębiorca musi zaktualizować

Podatnicy, którzy chcą odliczać 100% VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu wykorzystywanego w prowadzonym biznesie, muszą spełnić ustawowe warunki. Trzeba m.in. złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe. W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego VAT-26 trzeba poprawić.

TSUE: Spółkę komandytowo-akcyjną należy traktować jak spółkę kapitałową w rozumieniu dyrektywy unijnej

Polska spółka komandytowo-akcyjna jest spółką kapitałową w rozumieniu dyrektywy Rady 2008/7/WE. A to oznacza, że powinna być tak traktowana na gruncie ustawy o PCC.

TK: Wystawca fikcyjnej faktury ponosi podwójną odpowiedzialność

Osoba wystawiająca fikcyjną fakturę ma obowiązek zapłacić wykazany w niej VAT. Może również odpowiadać karnie. Ten dualizm nie jest sprzeczny z konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny.

Rabat potransakcyjny nie wymaga wstecznej korekty kosztów podatkowych

Roczny upust za duże zakupy, które spółka otrzymała po sporządzeniu sprawozdania finansowego, należy uwzględnić w bieżących rozliczeniach. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Prawo bilansowe nie decyduje o podatkowym rozliczaniu kosztów

Prowizję za udzielenie kredytu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą zapłaty, nawet jeśli do celów rachunkowych jest rozliczana w czasie.

Nie każde świadczenia urlopowe można zaliczyć do kosztów podatkowych

Wydatki związane z wypłatą świadczenia dla pracownika wyjeżdżającego na urlop mogą być kosztem podatkowym tylko po spełnieniu określonych warunków. Jeden z nich dotyczy liczby zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Kasa fiskalna w biurze rachunkowym dopiero po przekroczeniu limitu obrotów

Podmiot zajmujący się wyłącznie prowadzeniem ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych lub też sporządzaniem zeznań i deklaracji podatkowych może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT, o ile roczne obroty nie przekroczą 150 tys. zł. Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej powstaje u takiego przedsiębiorcy na zasadach ogólnych.