Spółka, która wykazuje straty, musi przechowywać księgi przez 10 lat

O wysokość straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w ciągu najbliższych pięciu latach. Okres przechowywania dokumentacji podatkowej w takiej sytuacji będzie dłuższy.

Przy sprzedaży samochodu VAT-26 wymaga aktualizacji

Gdy zmienia się sposób wykorzystywania samochodu używanego w prowadzonym biznesie, trzeba złożyć aktualizację informacji VAT-26. Takiego obowiązku musi też dopełnić przedsiębiorca, który sprzedaje auto, od którego wcześniej przysługiwało prawo do 100% odliczania VAT.

Przedsiębiorca strefowy skorzysta z preferencji podatkowej na podstawie konkretnego zezwolenia

Spółka prowadząca działalność na terenie różnych SSE musi oceniać dopuszczalny limit korzystania z pomocy publicznej odrębnie, w odniesieniu do każdej strefy.

Prawidłowe sporządzenie remanentu ma wpływ na właściwe ustalenia dochodu za 2015 rok

Jednym z pierwszych obowiązków związanych z zamknięciem roku jest przygotowanie spisu z natury na 31 grudnia. Ujmuje się go w ostatniej pozycji podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czyli za rocznym podsumowaniem poszczególnych kolumn księgi.

Opłatę wstępną należy zaliczyć do kosztów podatkowych proporcjonalnie do okresu trwania umowy

W sytuacji gdy do celów bilansowych opłatę wstępną podatnik ujmuje poprzez odpisy amortyzacyjne, wówczas do celów podatkowych trzeba ją rozliczać w czasie. Takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Najem nie zawsze pozwala na 100% odliczenie VAT

W sytuacji gdy spółka odpłatnie wynajmuje auto prezesowi, a najem nie jest elementem działalności gospodarczej, wówczas przedsiębiorstwo nie ma prawa do odliczenia pełnego VAT zawartego w ratach leasingowych – orzekł WSA w Poznaniu.

Nagrody i premie dla pracowników z zysku netto to firmowy koszt

Przedsiębiorstwo, które wypłaca swoim pracownikom nagrody z dochodu po opodatkowaniu, może takie wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – wynika z uchwały NSA w poszerzonym składzie.

Kopie faktur można przechowywać elektronicznie

Kopie faktur, faktur korygujących, a także not korygujących można przechowywać w formie elektronicznej. Jest to możliwe, jeśli tylko system archiwizacji tych dokumentów zapewni autentyczność, integralność i czytelność ich treści.