WYDANIE ONLINE

Firmę sezonową trzeba zarejestrować
Przy działalności sezonowej odpisy amortyzacyjne od środków trwałych mogą być zaliczane do kosztów podatkowych jedynie w okresie ich faktycznego wykorzystywania, a nie przez cały rok.

czytaj więcej »

Pracownik, który ma ważne badanie okresowe, ale w związku z pogarszającym się wzrokiem poprosi pracodawcę o sfinansowanie nowych szkieł, musi liczyć się tym, że koszty refundacji będą stanowiły przychód podlegający PIT.

czytaj więcej »

Jeżeli zaprojektowane i zamontowane meble na wymiar można łatwo rozmontować, a demontaż nie spowoduje uszkodzenia żadnego elementu mebli czy też lokalu, wówczas nie jest to modernizacja. A to oznacza, że taką usługę trzeba opodatkować 23% stawką VAT.

czytaj więcej »

Organ podatkowy nie może odmówić podatnikowi wydania interpretacji dotyczącej wystawiania i przesyłania e-faktur – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygn. akt I FSK 634/13.

czytaj więcej »

W sytuacji gdy usługa związana z przechowywaniem, czy też pakowaniem towaru świadczona na rzecz zagranicznej firmy nie daje klientowi prawa do korzystania z magazynu, nie jest związana z nieruchomością. A to oznacza, że będzie opodatkowana w miejscu siedziby nabywcy.

czytaj więcej »

Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może przesunąć zatrudnionemu termin zaplanowanego wypoczynku. Przedsiębiorca, który zwróci pracownikowi koszty biletów lotniczych, poniesione wydatki może zaliczyć do kosztów podatkowych.

czytaj więcej »

Bezrobotny może otrzymać jednorazowo z Funduszu Pracy środki na podjęcie działalności gospodarczej. Otrzymane wsparcie na zakup wyposażenia do firmy jest przychodem z działalności gospodarczej, korzystającym ze zwolnienia z PIT.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca prowadzący firmę, który w trakcie działalności na 2 miesiące podjął pracę na etat, po zakończeniu umowy ma prawo w dalszym ciągu korzystać z rozliczenia podatku dochodowego w formie ryczałtu.

czytaj więcej »

W przypadku gdy obrót z wynajmu domków nad morzem w okresie letnim przekroczy ustawowy limit 20.000 zł, przedsiębiorca będzie miał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

czytaj więcej »

W przypadku gdy obroty z organizacji wypoczynku letniego dla dzieci nie przekroczą 150.000 zł, podatnik po wznowieniu działalności w kolejnym roku zachowuje prawo do zwolnienia z VAT.

czytaj więcej »

Ponoszone przez cały rok wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa agroturystycznego, w którym pokoje wynajmowane są tylko w sezonie, podatnik zaliczy do pośrednich kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Podatnik, który przez trzy miesiące w roku wynajmuje drewniane domki, uzyskane przychody opodatkuje 17% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

czytaj więcej »

Biznesmen może zawiesić na kilka miesięcy działalność handlową prowadzoną sezonowo. W tym czasie w dalszym ciągu ma prawo do odliczenia VAT z faktur za media.

czytaj więcej »

Od terenu przeznaczonego pod trasy narciarskie podatnik zapłaci podatek od nieruchomości według stawek przewidzianych dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą. Czasowe niewykorzystywanie gruntu do prowadzenia firmy nie uzasadnia zastosowania innej stawki podatku.

czytaj więcej »

Techniczne przeszkody nie mogą mieć wpływu na prawidłowe rejestrowanie świadczonych usług i osiąganych z tego tytułu przychodów. Podatnik musi tak prowadzić odpowiednie urządzenia, aby nie dopuścić do naruszenia obowiązku ewidencyjnego.

czytaj więcej »