167

Podpowiadamy, jak wywiązać się z regulacji przeciwko praniu pieniędzy

Od 13 lipca 2018 obowiązuje nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Jakie są przewidziane kary za niestosowanie się do przepisów?

166

Kiedy warto wybrać zwolnienie podmiotowe z VAT

Chociaż zwolnienie podmiotowe od podatku może wydawać się dla przedsiębiorcy atrakcyjne, to przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tej preferencji warto dobrze się zastanowić. Poznaj wskazówki eksperta i sprawdź, kiedy opłaca się korzystać ze zwolnienia podmiotowego i jakie musisz spełnić warunki, aby z niego skorzystać.

165

Przygotuj się na zmiany w zakresie JPK od 1 lipca 2018 r.

Wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej w razie żądania organów podatkowych mają obowiązek ich przekazania. Za jakie okresy rozliczeniowe organ podatkowy może żądać ksiąg podatkowych oraz dowodów związanych z ich prowadzeniem? Jakie kary grożą za nieprzekazanie JPK? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

164

3 przypadki, gdy nie masz obowiązku zapłaty podatku wykazanego na fakturze

W przypadku gdy osoba fizyczna lub prawna czy jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku – jest obowiązana do jego zapłaty. Są jednak sytuacje, gdy nie ma obowiązku zapłaty VAT z faktury. Sprawdźmy, kiedy.

163

Nowe zasady kontroli przedsiębiorców od 30 kwietnia 2018 r.

Poznaj zmiany dotyczące kontroli, aby dobrze przygotować się na wizytę urzędników. Sprawdź, co się zmieniło w zakresie kontroli biur rachunkowych.

162

Poznaj skutki w VAT rozliczania umów sponsorskich

Umowy sponsoringu wywołują określone skutki w zależności od statusu stron transakcji. Wzajemne świadczenia w ramach tych umów są opodatkowane VAT, jeżeli realizowane są przez czynnych podatników VAT. Sprawdź na przykładach, jak prawidłowo rozliczać takie umowy.

161

RODO w księgowości i w biurze rachunkowym – sprawdź, jak przygotować się na nowe przepisy

Od 25 maja 2018 r. zaczną obowiązywać przepisy europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Wprowadzają one dużo zmian, które dotyczą służb finansowo księgowych, biur rachunkowych i doradców podatkowych.

160

Od 1 lipca 2018 r. czekają Cię zmiany w VAT. Przygotuj się na nowe przepisy

Resort finansów przygotował kolejną nowelizację ustawy o VAT. Jedna ze zmian zakłada sankcje dla podatników wystawiających faktury z NIP nabywcy do sprzedaży udokumentowanej paragonami bez NIP nabywcy. Dowiedz się więcej o planowanych zmianach.

159

Przygotuj się na kolejne zmiany w zakresie JPK

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek przesyłania pliku JPK_VAT dotyczy już wszystkich przedsiębiorców. Kolejne zmiany wejdą w życie 1 lipca 2018 r., kiedy to pozostałe struktury JPK będzie trzeba wysłać na wezwanie urzędów skarbowych. Z kolei od 1 października zaczną obowiązywać zmiany, które nakładają obowiązek wysyłania sprawozdań finansowych w postaci JPK.

158

Podzielona płatność w VAT wejdzie w życie od 1 lipca 2018 r.

Dzięki wprowadzeniu mechanizmu podzielonej płatności w VAT organy podatkowe będą miały dostęp do rachunków podatkowych. Co te zmiany oznaczają w praktyce?

157

Zmiany w CIT 2018: wyodrębnienie źródeł przychodów. Poznaj praktyczne skutki

Od 1 stycznia 2018 r. zostanie wprowadzony zostanie podział źródeł przychodów na: zyski kapitałowe oraz inne źródła, które stanowić mają przychody z działalności operacyjnej. Sprawdź na przykładach, skutki tych zmian.

156

Zmiany 2018: Podwyższone koszty uzyskania przychodów w PIT, czyli podatki dla twórców

Od 1 stycznia 2018 r. zmieniła się lista podmiotów korzystających z wyższego limitu kosztów. Kto zachowa prawo do podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodów? 

155

18 ważnych zmian w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2018 r. Sprawdź, co to dla Ciebie oznacza

Wyodrębnienie w CIT dwóch źródeł przychodów, zmiany dotyczące podatkowych grup kapitałowych, nowe regulacje odnośnie rozliczania wstępnej opłaty leasingowej i raty leasingu, to tylko niektóre zmiany, jakie zaczną obowiązywać wraz z początkiem 2018 roku, a jest ich znacznie więcej. Eksperci z Accreo omawiają konsekwencje nowych regulacji.

154

7 przykładów rozliczania usług ciągłych

W jaki sposób rozliczamy koszty usług ciągłych? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy usługach ciągłych? Poznaj odpowiedzi m.in. na takie pytania i sprawdź aktualne stanowisko organów podatkowych, aby bez kłopotów rozliczać tego typu usługi.