3 przypadki, gdy nie masz obowiązku zapłaty podatku wykazanego na fakturze

W przypadku gdy osoba fizyczna lub prawna czy jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku – jest obowiązana do jego zapłaty. Są jednak sytuacje, gdy nie ma obowiązku zapłaty VAT z faktury. Sprawdźmy, kiedy.

Inne podatki

W niektórych sytuacjach ulgę mieszkaniową można stracić

Zbycie lokalu mieszkalnego przez spadkobiercę z I grupy podatkowej przed upływem 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego SD-3 skutkuje utratą ulgi mieszkaniowej i obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn.

VAT

Jak na gruncie VAT rozliczyć koszty usunięcia usterek w ramach napraw gwarancyjnych

Zwrot kosztów usunięcia wad przysługujący spółce od podwykonawcy nie stanowi wynagrodzenia za wykonane usługi, lecz odszkodowanie za nienależycie wykonane usługi. W konsekwencji obciążenie podwykonawcy kosztami usunięcia usterek nie podlega opodatkowaniu VAT.

PIT/CIT

Świadczenia dla byłego pracownika trzeba opodatkować

Zarówno odprawa, jak i dodatkowe świadczenia wypłacane zwalnianemu pracownikowi nie są zwolnione z PIT.

Strata nie zawsze będzie kosztem podatkowym

Podatnik nie może kwalifikować do kosztów uzyskania przychodów wydatków będących następstwem jego niewłaściwego lub nieracjonalnego działania. Wynika z interpretacji o nr nr 0115-KDIT3.4011.99.2018.2.PSZ.

Skan certyfikatu rezydencji nie jest dokumentem urzędowym

Podatnicy muszą uzyskać dokumenty oryginalne: w formie papierowej lub − jeśli zgodnie z prawem danego państwa istnieje możliwość uzyskania zaświadczenia o miejscu siedziby do celów podatkowych − w postaci elektronicznej. Skan dokumentu nie pozwala natomiast na preferencję.