95

Od paczek świątecznych finansowanych z ZFŚS pracownik nie zapłaci podatku

Paczki kupione ze środków obrotowych pracodawcy, podlegają opodatkowaniu PIT w pełnej wysokości i należy naliczyć od nich VAT (chyba że spełniają definicję prezentów o małej wartości). Jeżeli szef zdecyduje się na organizację wigilii, poniesione wydatki może zaliczyć w koszty, pod warunkiem że są ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Rekompensata wypłacona za wadliwy towar nie jest kosztem podatkowym

Zwrot kosztów gwarancyjnych związanych z wymianą poduszek powietrznych w samochodach ma charakter odszkodowania. Nie może być zatem uznana za koszt uzyskania przychodów. Dotyczy to też sytuacji, gdy wady w dostarczonych produktach nie zostały stwierdzone.

94

Spadkobierca nie może złożyć do skarbówki VZM-1

Prawo do wystąpienia z wnioskiem o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych jest uprawnieniem ściśle osobistym. Faktury wystawione na zmarłego ojca (spadkodawcę) nie są podstawą do odzyskania VAT przez syna.

Przekształcenie SKA w spółkę komandytową nie generuje po stronie akcjonariusza przychodu

Samo przekształcenie jest neutralne podatkowo. Dopiero wypłacone podatnikowi pieniądze pochodzące z zysku spółki komandytowo-akcyjnej są dla niego przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.

93

Zarządzający specjalną strefą ekonomiczną nie zapłaci podatku od wydatków na modernizację infrastruktury

Dochód przeznaczony na rozwój strefy, w tym na nabycie nieruchomości lub innych rzeczy służących do prowadzenia biznesu na jej terenie, jest zwolniony z podatku dochodowego.

Nie zawsze bony dla pracownika są wolne od składek ZUS

Szef, który przekazuje świadczenia z ZFŚS dla pracowników, nie uwzględniając przy tym ich sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej, musi odprowadzić składki – potwierdził Sąd Okręgowy w Łomży.

92

Urząd skarbowy musi poinformować podatnika o egzekucji zanim podatek się przedawni

Zastosowanie środka egzekucyjnego przerywa termin przedawnienia zobowiązania wobec skarbówki. Jednak taka czynność jest skuteczna tylko wówczas, gdy podatnik zostanie zawiadomiony przez organy o podjęciu egzekucji przed terminem przedawnienia – wyjaśnił NSA w wydanej uchwale.

Przedsiębiorca sam zdecyduje o zmianie stawek amortyzacyjnych

Podatnik ma prawo do zmiany stawki amortyzacyjnej począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Tak ustalone odpisy amortyzacyjne będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

91

Nawet jeśli ryczałtowiec zawiesi działalność nie skorzysta z preferencyjnego rozliczania z małżonkiem

Opodatkowanie dochodów osiąganych z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, wyklucza możliwość wspólnego rozliczania męża i żony. Nie zmienia tego również fakt, że przedsiębiorca zawiesił prowadzenie firmy.

Przerwa w prowadzeniu firmy nie wpływa na korektę VAT

Zawieszenie działalności gospodarczej nie jest tożsame z likwidacją czy też ze zmianą przeznaczenia używanych towarów. Zatem zaprzestanie używania samochodu w związku z zawieszeniem prowadzenia biznesu nie powoduje obowiązku sporządzenia korekty odliczonego podatku.

90

Napiwki zawsze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu PIT

Środki pieniężne w postaci napiwków, które pracownicy otrzymują bezpośrednio od klientów stanowią przychód z innych źródeł. W związku z tym na zakładzie pracy nie ciążą obowiązki płatnika. Inaczej jest w sytuacji, gdy napiwki trafiają do pracodawcy, który następnie wypłaca jest zatrudnionym.

Sezonowe zarobki uczącego się dziecka mogą pozbawić rodziców preferencji podatkowych

Jeżeli dochody córki lub syna przekroczą w danym roku kwotę 3.089 zł, rodzice stracą prawo do ulgi prorodzinnej.

89

Organizując piknik na dzień dziecka trzeba pamiętać o skutkach podatkowych

Uczestnictwo pracowników w firmowym pikniku rodzinnym z okazji dnia dziecka skutkuje dla nich powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Jeżeli impreza została sfinansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to przychody osób zatrudnionych mogą korzystać ze zwolnienia z PIT, jednak do określonego limitu. 

Nie zawsze zapłacona kara umowna jest wyłączona z kosztów uzyskania przychodów

Jeżeli kara umowna ma związek z przychodem podatnika, można ją zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

88

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się po 5 latach

Jeżeli zobowiązania podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące danego okresu przedawnią się, to złożenie korekty zeznań podatkowych dotyczących tych lat nie wywoła skutków prawnych.

Zakład pracy powinien przechowywać nieodebrane przez pracowników PIT-y

Nieodebrane przez pracowników  formularze powinny być dołączone do dokumentacji pracowniczej wraz z adnotacjami poczty dotyczącymi sposobu ich doręczenia. Należy je przechowywać w siedzibie firmy jako dowód, że płatnik dopełnił wszystkich ciążących na nim obowiązków.

Za PIT złożony po terminie grozi karą

Podatnicy, którzy w złożonym zeznaniu podatkowym za poprzedni rok popełnili błąd, mają możliwość korekty swojego rozliczenia. Trzeba do niego dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny złożenia poprawionego PIT. Z kolei osoby, które nie dopełniły obowiązku i do tej pory nie rozliczyły się z fiskusem są narażone na sankcje, nie tylko finansowe.

25

Poprawne sporządzenie remanentu ma wpływ na właściwe ustalenia dochodu za 2013 rok

Jednym z pierwszych obowiązków związanych z zamknięciem roku jest przygotowanie spisu z natury na 31 grudnia. Ujmuje się go w ostatniej pozycji podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czyli za rocznym podsumowaniem poszczególnych kolumn księgi.

Spis z natury trzeba wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za grudzień przedsiębiorca nie uwzględnia różnicy remanentowej.