WYDANIE ONLINE

Przy prowadzeniu sezonowego biznesu trzeba wypełniać te same obowiązki podatkowe jak przy firmie całorocznej
Przedsiębiorca, który zamierza latem sprzedawać zapiekanki albo zająć się wypożyczaniem sprzętów wodnych, musi zarejestrować firmę. Trzeba też dopełnić wielu obowiązków podatkowych związanych z działalnością sezonową. Warto też przygotować się na kontrole urzędników.

czytaj więcej »

Spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą,  ma prawo do poprawienia faktur swojego poprzednika, który zawyżył wartość sprzedaży.

czytaj więcej »

Tylko do końca września komornicy są zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku z tytułu wykonywanych przez nich odpłatnych czynności. Minister finansów zmienił bowiem interpretację ogólną z 30 lipca 2004 r. dotyczącą rozliczania VAT przez komorników.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca, który sprzedaje na odpustach popcorn oraz watę cukrową, nie musi instalować kasy fiskalnej, jeżeli jego roczne obroty w ubiegłym roku nie przekroczyły 20.000 zł.

czytaj więcej »

Umowa, która jest nieważna na gruncie prawa cywilnego, może być obciążona podatkiem od towarów i usług. Dla VAT liczy się bowiem aspekt ekonomiczny. Takie stanowisko zajął NSA. Trzeba jednak odróżnić umowę nieważną od nielegalnej.

czytaj więcej »

Udostępnianie przez szefa samochodów służbowych pracownikom do celów prywatnych stanowi dla nich nieodpłatne świadczenie, którego wartość należy zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy.

czytaj więcej »

Podatek u źródła potrącony przez kontrahentów zagranicznych polska spółka powinna przeliczać na złote po kursie średnim ogłaszanym przez NBP. Jest to kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu na rachunek bankowy spółki pozostałej kwoty należności, od której kontrahent zagraniczny potrącił podatek u źródła.

czytaj więcej »