WYDANIE ONLINE

Podatnik, który pomylił się przy wypełnianiu zeznania rocznego, ma prawo do skorygowania deklaracji. Nie wystarczy jednak samo złożenie poprawionego CIT-8. Trzeba też dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny korekty. Warto pamiętać, że podatnicy nie mogą składać korekt w trakcie kontroli podatkowej, postępowania podatkowego oraz postępowania kontrolnego – w zakresie objętym tym postępowaniem bądź kontrolą.

czytaj więcej »

Wartość kwiatów wręczonych z okazji jubileuszu pracy zawodowej oraz w związku z przejściem na emeryturę czy rentę nie stanowi przychodu podlegającego PIT. Inaczej będzie w przypadku gdy szef wręczy pracownikom upominki.

czytaj więcej »

Podatnik, który po wybudowaniu nieruchomości zmienił przeznaczenie części lokali ze sprzedaży na wynajem, musi skorygować odliczony podatek. Konieczna jest w tej sytuacji jednorazowa korekta w deklaracji VAT za okres, w którym zmiana wystąpiła.

czytaj więcej »

W sytuacji, gdy uzyskanie odbioru faktury korygującej jest niemożliwe lub utrudnione, przedsiębiorca może obniżyć VAT należny bez wymaganego potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Musi jednak udokumentować, że nabywca faktury zapoznał się z treścią  korekty.

czytaj więcej »

Przedsiębiorstwo  może w ciągu pięciu lat obniżyć dochód o wysokość poniesionej straty. Udział w podatkowej grupie kapitałowej oraz ewentualne wyjście z grupy nie oznacza, że spółka straci prawo do rozliczania ujemnego wyniku.

czytaj więcej »

Względy techniczne nie mogą być utożsamiane z przeszkodami o charakterze przejściowym. Oznaczają one trwałą i obiektywną przeszkodę w wykorzystaniu gruntu, budynku bądź budowli do prowadzonej działalności gospodarczej.

czytaj więcej »

W przypadku gdy spółka nabędzie własne akcje na podstawie Kodeksu spółek handlowych w celu ich umorzenia, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie ma przy tym znaczenia to, czy nabycie akcji nastąpi za wynagrodzeniem, czy też bez.

czytaj więcej »

Zakup płaszcza przeciwdeszczowego, spodni czy czapki to wydatki o charakterze osobistym, które nie mają związku z prowadzonym biznesem. Z kolei wydatki na odzież specjalistyczną można zaliczyć do kosztów podatkowych prowadzonej działalności gospodarczej.

czytaj więcej »

W sytuacji, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, musi skorygować wysokość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, na które otrzymał dopłatę. Korekta powinna obejmować tylko okres rozliczeniowy, w którym spółka otrzymała wsparcie.

czytaj więcej »