WYDANIE ONLINE

Podatnicy opłacający kartę podatkową oraz przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych do końca stycznia muszą złożyć zeznania za 2014 rok. Wyjątkowo w tym roku termin przesuwa się na 2 lutego. W tym samym czasie trzeba przekazać do urzędu m.in. PIT-11, PIT-8C czy też IFT-1 w wersji papierowej. Taki obowiązek dotyczy wyłącznie przygotowania dokumentów za nie więcej niż 5 podatników. W pozostałych sytuacjach deklaracje wysyła się obowiązkowo elektronicznie.

czytaj więcej »

Przy sprzedaży jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym odziedziczonych po mężu żona odliczy koszty, jakie poniósł spadkodawca przy ich nabyciu.

czytaj więcej »

Odsetki z tytułu niewypłaconego w terminie przez ZUS zasiłku chorobowego są zwolnione z PIT. Prawo do świadczenia nastąpiło bowiem w trakcie trwania stosunku pracy – tak orzekł WSA w Gliwicach.

czytaj więcej »

Po spełnieniu ustawowych warunków lekarz stomatolog ma prawo opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Wcześniej trzeba jednak złożyć do urzędu skarbowego wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej.

czytaj więcej »

Skorzystanie z usług pośrednika w przyjmowaniu rezerwacji pokoi dla turystów doprowadzi do utraty prawa do opodatkowania działalności w formie karty podatkowej.

czytaj więcej »

Wygrana w konkursie jest przychodem z innych źródeł podlegającym opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Do końca stycznia roku następującego po roku, w którym zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę, płatnik przekazuje do urzędu skarbowego roczną deklarację – PIT-8AR.

czytaj więcej »

Napoje serwowane podczas szkolenia nie są niezbędne do właściwego świadczenia usług zakwaterowania wraz z wyżywieniem. W konsekwencji sprzedaż kawy i herbaty należy opodatkować 23% stawką VAT, a pobyt z wyżywieniem 8% stawką.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca, który wystawia klientowi kartę podarunkową uprawniającą do określonych szkoleń, przychód rozpozna dopiero w momencie wykonania usługi lub w momencie upływu terminu ważności takiej karty.

czytaj więcej »

Przedsiębiorstwo, które w dniu spłaty odsetek ureguluje całe zadłużenie, czyli kwotę główną i odsetki, zapłaconych sum nie uwzględni w wartości zadłużenia na dzień zapłaty odsetek.

czytaj więcej »

Zmiana formy prawnej prowadzonej działalności nie jest ani odpłatną dostawą towarów, ani odpłatnym świadczeniem usług. W konsekwencji nie powstanie zdarzenie, które oznaczałoby powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę jawną nie spowoduje też konieczności zmiany proporcji.

czytaj więcej »

Deklaracja PIT-4R dotyczy zaliczek na podatek dochodowy, pobranych od pracowników w poprzednim roku podatkowym. Płatnik, który pomylił się przy wypełnianiu deklaracji, może złożyć korektę. Takiego obowiązku nie ma, jeśli nie pobrano wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatków.

czytaj więcej »

Należności wypłacane zatrudnionym w agencji pracy tymczasowej w związku z podróżami służbowymi, do określonego limitu, korzystają ze zwolnienia z PIT. A to oznacza, że w takiej sytuacji nie ma obowiązku odprowadzenia zaliczki na podatek.

czytaj więcej »

Ryczałtowiec, który w grudniu zlikwidował działalność, a następnie w kolejnym roku sprzedał towary ujęte w remanencie likwidacyjnym, musi zapłacić od uzyskanego przychodu zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych. Konieczne jest też złożenie zeznania PIT-28.

czytaj więcej »