WYDANIE ONLINE

Jednym z pierwszych obowiązków związanych z zamknięciem roku jest przygotowanie spisu z natury na 31 grudnia. W niektórych przypadkach zamknięcie podatkowej księgi przychodów i rozchodów może wiązać się dodatkowo z pozyskaniem danych do otwarcia ksiąg rachunkowych.

czytaj więcej »

Opłat związanych z podnoszeniem wiedzy, które radca prawny poniósł przed rozpoczęciem prowadzenia kancelarii, nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

czytaj więcej »

Potrącenie wzajemnych wierzytelności stanowi formę zapłaty za istniejące zobowiązania między stronami, co pozwala na traktowanie jej na równi z zapłatą. A to oznacza, że w takiej sytuacji nie ma obowiązku korekty kosztów.

czytaj więcej »

Wydatki ponoszone przez lekarza na usługi gastronomiczne podczas spotkań służbowych będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.

czytaj więcej »

Wydatki wynikające z dostaw i usług niefakturowanych, które podatnik zaewidencjonował w księgach rachunkowych na podstawie poleceń księgowania, będą kosztem podatkowym tego roku, w którym zostały ujęte w księgach jednostki.

czytaj więcej »

Wydatki związane z niedoborami inwentaryzacyjnymi, które powstały mimo podjęcia wielu działań w celu ograniczenia prawdopodobnych strat, stanowią koszty uzyskania przychodów. Trzeba przy tym pamiętać o właściwej dokumentacji.

czytaj więcej »

Akcja promocyjna, dzięki której osoby zatrudnione mają prawo do zakupów po preferencyjnych cenach, nie generuje dla nich przychodu ze stosunku pracy – stwierdził NSA.

czytaj więcej »

Do kosztów związanych z remanentem końcowym przedsiębiorca zalicza wyłącznie wartość towarów zakupionych ze środków własnych, natomiast nie uwzględnia towarów zakupionych ze środków z dotacji.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca nie może korygować dochodu rocznego o wartość otrzymanych w darowiźnie towarów handlowych.

czytaj więcej »

Zysk ze sprzedaży gruntu i hali, które stanowią środki trwałe w prowadzonej firmie, jest przychodem z działalności gospodarczej. Jest on brany pod uwagę przy ustalaniu limitu 1.200.000 euro, którego przekroczenie powoduje obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości w 2015 roku.

czytaj więcej »

Opłaty związane z zawartymi umowami ubezpieczeniowymi podatnik prowadzący księgi rachunkowe powinien zaliczać do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do czasu trwania tych umów.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca, który kupił pojazdy z przeznaczeniem na nagrodę dla najlepszych partnerów handlowych, ma prawo do odliczenia podatku w pełnej wysokości.

czytaj więcej »

Polska spółka, która posiada zakład w Niemczech, może skorzystać ze zwolnienia z CIT. Jednak jest to możliwe tylko w takim zakresie, w jakim dochód został opodatkowany na podstawie decyzji niemieckich organów podatkowych.

czytaj więcej »