WYDANIE ONLINE

Tylko takie koszty, które zostały poniesione celowo, są uzasadnione gospodarczo w kontekście osiąganych przez podatnika przychodów, można zaliczyć do kosztów podatkowych. Przedsiębiorca musi zadbać, aby odpowiednio je dokumentować, w przeciwnym razie może narazić się organom podatkowym.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych pełne odpisy amortyzacyjne od samochodu wykorzystywanego w prowadzonym biznesie i ujętego w ewidencji środków trwałych. Nie ma przy tym znaczenia to, że auto jest częściowo wykorzystywane w celach prywatnych.

czytaj więcej »

Sumy wydane na wynagrodzenie dla osób prowadzących szkolenie czy też usługę hotelową dla klientów stanowią koszty uzyskania przychodów. Z kolei program artystyczny, zapewniony w trakcie takiego szkolenia, to reprezentacja. Nie służy bowiem reklamowaniu produktów oferowanych przez spółkę.

czytaj więcej »

Do celów podatkowych koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem rozpoznaje się z chwilą ich ujęcia w ewidencji rachunkowej. A zatem z chwilą ujęcia ich w ciężar kont o charakterze wynikowym, czyli takich, które mają wpływ na ustalenie prawidłowego wyniku finansowego podmiotu.

czytaj więcej »

Wypłacone przez przedsiębiorstwo odszkodowanie na rzecz byłego prezesa z tytułu nieprawidłowego rozwiązania z nim umowy o zarządzanie ma związek z uzyskanym przychodem. W konsekwencji spółka może taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Zakup szkieł korekcyjnych to wydatek o charakterze osobistym. Nie zmienia tego fakt, że lekarz będzie korzystał z okularów w pracy przy obsłudze mikroskopu. Taki wydatek nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – stwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

czytaj więcej »

Wydatków związanych z podnoszeniem wiedzy prawniczej, które podatnik poniósł przed rozpoczęciem prowadzenia kancelarii, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Radca prawny może zakup roweru jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

czytaj więcej »

Wydatki związane z używaniem i eksploatacją samochodów osobowych do celów prywatnych nie spełniają warunków do uznania ich za koszt podatkowy. Oznacza to, że w tej części podatek naliczony, który wynika z otrzymywanych faktur i którego spółka nie ma prawa odliczyć – nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

czytaj więcej »

Wynagrodzenie wynikające z umowy licencyjnej nie zwiększa wartości początkowej licencji, w związku z tym stanowi koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z przychodami. W konsekwencji opłaty licencyjne spółka zaliczy do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia.

czytaj więcej »

Rachunek za nocleg i wyżywienie w czasie organizowanych szkoleń produktowych biznesmen może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jest to możliwe, gdyż celem takich spotkań jest podniesienie efektywności sprzedaży towarów produkowanych przez spółkę, a nie wyłącznie stworzenie dobrego wizerunku firmy.

czytaj więcej »

Dodatkowe sumy, które spółka zapłaciła w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy leasingu, można zaliczyć do kosztów podatkowych. Konieczne jest przy tym wykazanie związku poniesienia tych wydatków z uzyskanymi przychodami.

czytaj więcej »

Wydatki związane z realizacją oraz obsługą programu zachęcającego członków i pełnomocników zarządu do uzyskiwania lepszych wyników firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu.

czytaj więcej »

Wydatki na zastępstwo procesowe oraz opłaty sądowe przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. Inaczej będzie w przypadku odsetek za zwłokę od zwróconej dotacji.

czytaj więcej »

Wydatki poniesione przez logopedę na zabiegi stomatologiczne mają charakter osobisty. W konsekwencji nie można ich zaksięgować w kosztach uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

czytaj więcej »