WYDANIE ONLINE

Likwidując firmę, trzeba pamiętać o prawidłowym zakończeniu rozliczeń
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zawieszenie działalności, nie muszą płacić zaliczek na PIT ani składać deklaracji VAT. Przerwa w biznesie nie zwalania natomiast z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Z kolei podatnicy, którzy likwidują firmę, muszą m.in. przygotować spis z natury oraz prawidłowo zamknąć kasę fiskalną.

czytaj więcej »

Sportowcy, sędziowie czy artyści mogą rozliczać swoje przychody jak przychody z działalności gospodarczej i opodatkować 19% podatkiem – wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej.

czytaj więcej »

Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego świadczone przez podwykonawcę są zwolnione z VAT. Muszą być jednak finansowane co najmniej w 70% ze środków publicznych – wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej.

czytaj więcej »

Przy wycenie należności, które podatnik otrzymuje za pośrednictwem rachunku walutowego, należy stosować średni kurs ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty zobowiązania czy wpływu należności.

czytaj więcej »

Jeżeli podatnik prawidłowo prowadzi księgi rachunkowe i na ich podstawie można wykazać roczny dochód w należytej wysokości, to uproszczona forma wpłaty zaliczek na CIT nie jest przeszkodą do korekty kosztów na podstawie spisu z natury na koniec roku.

czytaj więcej »

Wymiana podłogi czy zakup pieca gazowego nie są niezbędne do adaptacji mieszkania dla osoby niepełnosprawnej. W konsekwencji takie wydatki nie uprawniają do skorzystania z preferencji podatkowych.

czytaj więcej »

Oddelegowane na imprezę sportową osoby zatrudnione promują wizerunek firmy. W konsekwencji wydatki poniesione na rzecz pracowników reprezentujących przedsiębiorstwo w branżowych zawodach nie stanowią dla nich przychodu podlegającego PIT.

czytaj więcej »

W przypadku gdy wynagrodzenie określone w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika wynosi 150 zł, należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu.

czytaj więcej »

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej (do 24 miesięcy) podatnik nie ma obowiązku składania deklaracji VAT-7 za okresy rozliczeniowe, których dotyczy czasowe zaprzestanie prowadzenia biznesu.

czytaj więcej »

Podatnik, który zdecyduje się na zamknięcie firmy ma obowiązek sporządzenia spisu z natury towarów, które pozostały na moment likwidacji w prowadzonej działalności i od których przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Niedopełnienie tych wymogów wiąże się z obowiązkiem skorygowania wcześniejszych rozliczeń. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP2/443-1166/13-6/AO.

czytaj więcej »

Podatnik może wykorzystać w swoim biznesie mieszkania nabyte w związku z rozwiązaniem spółki osobowej, w której był wspólnikiem. Wartość początkowa tych lokali będzie taka sama, jak wykazana w ewidencji środków trwałych zlikwidowanej spółki, z uwzględnieniem dokonanych wcześniej odpisów amortyzacyjnych.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca, który w sposób trwały zlikwidował działalność gospodarczą opodatkowaną według skali, może w tym samym roku założyć nowy biznes. Nie ma przeszkód, aby kolejną firmę rozliczać 19% podatkiem liniowym.

czytaj więcej »

Środki pieniężne, które otrzyma udziałowiec w wyniku likwidacji spółki jawnej, nie będą stanowiły dla niego przychodu podlegającego PIT.

czytaj więcej »

Faktura za telefon komórkowy, ubezpieczenie OC oraz składki do stowarzyszenia rzeczoznawców to wydatki pośrednio związane z działalnością gospodarczą, które mają związek z zachowaniem źródła przychodów. Jeśli podatnik był zobowiązany do ich poniesienia przed zawieszeniem firmy, ma też prawo ująć je w kosztach uzyskania przychodów.

czytaj więcej »