WYDANIE ONLINE

Z wakacyjnych zarobków trzeba rozliczyć się z urzędem skarbowym
Wszystkie dochody uzyskane podczas pracy w okresie wakacji podlegają opodatkowaniu. Rozliczenie zależy od tego, z jakiego tytułu zostanie wypłacone wynagrodzenie, przez kogo i kto jest odbiorcą. Osoba, która tylko w lipcu pracowała w ośrodku wczasowym, uzyskane dochody będzie musiała wykazać w zeznaniu rocznym za 2014 rok. Nie dotyczy to jednak drobnych zleceń na kwotę poniżej 200 zł.

czytaj więcej »

Środki pieniężne w postaci napiwków, które pracownicy otrzymują bezpośrednio od klientów stanowią przychód z innych źródeł. W związku z tym na zakładzie pracy nie ciążą obowiązki płatnika. Inaczej jest w sytuacji, gdy napiwki trafiają do pracodawcy, który następnie wypłaca jest zatrudnionym.

czytaj więcej »

Objęcie ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej grupy osób, które w zawartej umowie nie zostały wskazane imiennie, przesądza o tym, że nie można przypisać im przychodu. Tym samym firma nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na PIT.

czytaj więcej »

W sytuacji gdy powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie parteru w budynku usługowym, podatnik może rozpocząć amortyzację tej części. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy pozostałe piętra nie zostały jeszcze wykończone – wyjaśnił NSA.

czytaj więcej »

Wydatki na studia wspólnik spółki cywilnej może zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności proporcjonalnie do udziału w spółce. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiedniej dokumentacji wydanych kwot.

czytaj więcej »

Podatnik handlujący papierosami nie może stosować wybranego przez siebie przelicznika walutowego i na tej podstawie ewidencjonować sprzedaży na kasie rejestrującej. Przeliczenie sporządza się na podstawie kursów średnich walut obcych ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski.

czytaj więcej »

Podatnik, który przed rozpoczęciem amortyzacji środka trwałego nie wybrał liniowej metody i nie zastosował indywidualnej stawki, nie może zmienić metody w trakcie trwania tego procesu.

czytaj więcej »

Zawierając w zezwoleniach na prowadzenie działalności w Specjalnych Strefach Ekonomicznych terminy ich ważności organy podatkowe działały bez podstawy prawnej – wynika z przełomowego wyroku NSA o sygn. II GSK 136/13.

czytaj więcej »

W postępowaniu sądowoadministracyjnym podatnik nie może złożyć pisma opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym – wyjaśnili sędziowie NSA w najnowszej uchwale. Będzie to możliwe dopiero po zmianie odpowiednich przepisów.

czytaj więcej »

Przychody osiągnięte ze sprzedaży leśnych jagód, ziół oraz grzybów podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Muszą być jednakże zbierane własnoręcznie lub przez członków najbliższej rodziny.

czytaj więcej »

Matka ma prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko, w przypadku gdy zarobki syna nie przekroczyły ustawowego limitu. Do obliczenia tej kwoty należy wziąć pod uwagę także wynagrodzenie z zagranicy. Jest to konieczne nawet wtedy, gdy dochód jest zwolniony z PIT na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

czytaj więcej »

Jeżeli dochody córki lub syna przekroczą w danym roku ustawowy limit, czyli 3.089 zł, rodzice stracą prawo do ulgi prorodzinnej.

czytaj więcej »

Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która przy pracach sezonowych zatrudnia na podstawie umowy o dzieło obywatela Ukrainy, nie musi obliczać, pobierać i płacić podatku oraz sporządzać informacji PIT-8C.

czytaj więcej »

Podatnik opodatkowany w formie ryczałtu, który w okresie wakacyjnym wynajmuje domki, uzyskane przychody opodatkowuje zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w wysokości 17%.

czytaj więcej »