WYDANIE ONLINE

Na przygotowanie PIT-40 i PIT-11 za ubiegły rok jest czas do końca lutego 2014 roku
Informację PIT-11 sporządzają płatnicy, którzy w ciągu 2013 roku wypłacali dochody, od których szef pobrał zaliczkę na podatek dochodowy. Nie należy jej sporządzać wówczas, gdy za podatnika zakład pracy przygotował już rozliczenie podatku w zeznaniu PIT-40.

czytaj więcej »

Nieodpłatne przekazanie uczestnikom imprezy zorganizowanej przez gminę upominków o wartości nieprzekraczającej 200 zł, jest zwolnione opodatkowania PIT. W takiej sytuacji nie ma obowiązku wystawienia informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych.

czytaj więcej »

Zapłacone w 2013 roku przez pracodawcę składki na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie społeczne w części, w której powinny być pokryte ze środków osób zatrudnionych, a które zostały uregulowane ze środków firmy stanowią dla zatrudnionych przychód.

czytaj więcej »

Wydatki na drobne poczęstunki, napoje, a także obiady i lunche, podczas których prowadzone są rozmowy z kontrahentami, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma przy tym znaczenia to, czy spotkania odbywają się w siedzibie podatnika, czy też w restauracji – to stanowisko ministra finansów.

czytaj więcej »

Stypendium przekazane studentowi do 3.800 zł w roku korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z taką wypłatą płatnik ma obowiązek wystawić stypendyście informację PIT-8C, którą trzeba przekazać do końca lutego.

czytaj więcej »

W sytuacji gdy dojdzie do fuzji spółek, przedsiębiorstwo przejmujące pracowników ma obowiązek sporządzić imienne informacje oraz deklaracje za cały rok, uwzględniając również zaliczki pobrane przez poprzedniego pracodawcę.

czytaj więcej »

Byt prawny podatnika jako osoby fizycznej ustaje z chwilą śmierci i to spadkobierca osoby zmarłej osiąga przychód z praw majątkowych. W konsekwencji na wdowę powinna zostać wystawiona informacja PIT-11.

czytaj więcej »

W sytuacji gdy pracodawca nie doliczył do przychodu pracownika wartości polisy ubezpieczeniowej oraz pakietu opieki medycznej, będzie musiał błąd ten poprawić, składając odpowiednio korektę PIT-11 lub PIT-40.

czytaj więcej »

Pracodawca może przekazać pracownikowi imienne informacje za pomocą poczty elektronicznej. Musi być jednak zachowany wzór PIT-11 i powinna ona zawierać wszystkie niezbędne elementy, w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny.

czytaj więcej »

Nocleg w hotelu wraz ze śniadaniem to usługa kompleksowa, która jest opodatkowana 8% stawką podatku. Natomiast kąpiel w SPA to dodatkowa usługa, która może być świadczona niezależnie od usługi noclegowej. W konsekwencji trzeba ją opodatkować oddzielnie – wyjaśnił NSA.

czytaj więcej »

Wydatki poniesione na usługi doradcze, które odnoszą się do konkretnych projektów inwestycyjnych, przedsiębiorca zaliczy do kosztów podatkowych dopiero wówczas, gdy powstanie przychód związany z tymi inwestycjami.

czytaj więcej »

W przypadku wynajmowania przez co najmniej 6 miesięcy leasingowanego samochodu spółka ma prawo odliczyć cały podatek naliczony od opłat i rat leasingowych. Po tym okresie obowiązują ograniczenia w odliczeniu VAT.

czytaj więcej »

Możliwość skorzystania z dodatkowego i nieobowiązkowego ubezpieczenia na życie, które podatnik otrzyma jako bonus do wykupionego pakietu ubezpieczeń, nie ma wpływu na moment zaliczenia wydatku na nabycie usług assistance do kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Nieodpłatne świadczenia przekazane spółce przez osoby z I grupy podatkowej generują u wspólnika przychód, który jest zwolniony z podatku dochodowego.

czytaj więcej »

Podatnik ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na nabycie nowych technologii tylko wtedy, gdy spełni wszystkie wymagane ustawowo warunki. W przypadku gdy nowe oprogramowanie nie zostało wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia. Sprawa dotyczyła spółki, która wdrożyła nowoczesne oprogramowanie. Zaewidencjonowała je w księgach rachunkowych, ale nie uwzględniła systemu w ewidencji podatkowej.

czytaj więcej »