WYDANIE ONLINE

Ryczałtowcy i kartowicze skorzystają tylko z niektórych ulg i odliczeń
Podatnicy opłacający kartę podatkową oraz przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na złożenie zeznań podatkowych za 2013 rok mają czas do 31 stycznia 2014 r. Kartowicze muszą złożyć PIT-16A, a ryczałtowcy PIT-28.

czytaj więcej »

Spadkobierca nie może kontynuować opodatkowania przychodu z najmu w  formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W konsekwencji najem podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

czytaj więcej »

Przyznanie zwolnionym osobom świadczeń wynegocjowanych na podstawie porozumień to działanie racjonalne i związane z prowadzoną działalnością. W konsekwencji poniesione wydatki na wypłatę dodatkowych odpraw firma zaliczy do kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Przepisy nie regulują tego, jak długo certyfikat rezydencji, wydany przez właściwy organ administracji podatkowej, zachowuje swoją aktualność. W konsekwencji dokument ten zachowuje ważność do czasu, aż nie ulega zmianie potwierdzony w nim stan faktyczny.

czytaj więcej »

Działania związane z organizacją konkursów dla handlowców ze spółki powiązanej nie stanowią programu motywacyjnego. Celem takich przedsięwzięć jest promocja marki oraz produktów spółki. W konsekwencji wygrane w konkursach stanowią przychód z innych źródeł opodatkowany 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a nie przy zastosowaniu skali podatkowej.

czytaj więcej »

Część zysku z poprzedniego roku przeznaczona na wypłaty dla zatrudnionych lub na dywidendę dla udziałowców nie jest kosztem uzyskania przychodów. A to dlatego, że takie wydatki nie mają charakteru kosztowego.

czytaj więcej »

Opłaty za wodę i prąd zapłacone przez najemcę nie stanowią przychodu z najmu opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Do przychodu można zaliczyć jedynie kwotę czynszu wynikającą z umowy.

czytaj więcej »

Wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego na potrzeby prowadzonego biznesu podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nie są one ograniczone limitem wynikającym z pomnożenia liczby kilometrów przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr – wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej o nr DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005.

czytaj więcej »

Po spełnieniu ustawowych warunków dentysta ma prawo w 2014 roku opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Wcześniej trzeba jednak złożyć do urzędu PIT-16.

czytaj więcej »

W przypadku opóźnienia w fakturowaniu przez usługodawców podatnik nie może rozliczać zmian marży za poprzednie miesiące na bieżąco, bez konieczności korygowania deklaracji wstecz. W konsekwencji zmiany w kwotach marży powinny być korygowane w miesiącu powstania obowiązku podatkowego.

czytaj więcej »

Podatnik może opodatkować dochody uzyskiwane z indywidualnej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych i wykazać je w PIT-36. Z kolei przychody ze spółki cywilnej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych osoba ta rozliczy w PIT-28, które trzeba złożyć do 31 stycznia.

czytaj więcej »

Podatnik nie będzie miał możliwości opodatkowania prowadzonego biznesu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli uzyska dodatkowo jeden z przychodów wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Do takich należą usługi reklamowe.

czytaj więcej »

Kartowicz ma prawo odliczyć od podatku jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Odliczenie darowizny na cele kultu religijnego takiej osobie nie przysługuje.

czytaj więcej »

Przychody związane z objęciem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zalicza się do innego źródła przychodów niż pozarolnicza działalność gospodarcza. W konsekwencji podatnik może nadal prowadzoną firmę rozliczać w formie karty podatkowej.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca, który w 2010 roku nabył samochód ciężarowy i odliczył z faktury zakupu podatek w pełnej wysokości, a obecnie planuje wprowadzić w pojeździe modyfikacje, które zmienią przeznaczenia auta na samochód osobowy, nie musi korygować odliczonego wówczas podatku od towarów i usług.

czytaj więcej »