WYDANIE ONLINE

Biznesmen działający w SSE będzie mógł wnioskować o zmianę zezwolenia
Przedsiębiorca strefowy będzie musiał przez 10 lat przechowywać dokumentację podatkową, a jeżeli zrezygnuje z prowadzenia biznesu – zwróci preferencję w podatku. Takie m.in. propozycje znalazły się w założeniach do projektu ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.

czytaj więcej »

Przeniesienie urządzeń z jednego zakładu położonego na terenie specjalnej strefy ekonomicznej do drugiego nie pozbawia podatnika prawa do preferencji w podatku dochodowym. To samo dotyczy przemieszczenia zatrudnionych tam osób.

czytaj więcej »

Korzystanie z magazynów zewnętrznych należących do podmiotów trzecich, nie stanowi częściowego przeniesienia prowadzenia firmy objętej zezwoleniem poza teren strefy. W związku z tym podatnik nie traci prawa do ulgi.

czytaj więcej »

Od usług, które nie mają charakteru pomocniczego w prowadzonym biznesie, przedsiębiorcy nie przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego.

czytaj więcej »

Gdy dojdzie do połączenia dwóch przedsiębiorstw strefowych objętych zezwoleniami, konieczne jest prowadzenie odrębnej ewidencji rachunkowej dochodów opodatkowanych CIT oraz zwolnionych z podatku na podstawie zezwoleń.

czytaj więcej »

Podatnik, który uzyskał pozwolenie na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, mimo że w danym roku nie uzyskał przychodów, nie może odliczyć od podstawy opodatkowania wydatków na nabycie nowych technologii.

czytaj więcej »

Wydatki związane z otwarciem zakładu produkcyjnego na terenie specjalnej strefy ekonomicznej są związane są ze stworzeniem i utrwalenie jak najkorzystniejszego wizerunku firmy na zewnątrz. W konsekwencji podatnik nie może takich opłat zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca strefowy ma prawo do zwolnienia z CIT miesiąc po tym, gdy zrealizuje wymagane warunki, tj. poniesie wydatki inwestycyjne oraz osiągnie poziom zatrudnienia za okres od dnia wydania zezwolenia.

czytaj więcej »

Podatnik, który nie spełnił wymaganych warunków przewidzianych w wydanym zezwoleniu na prowadzenie firmy w specjalnej strefie ekonomicznej, musi zapłacić podatek za cały okres korzystania z preferencji. Nie ma w tym przypadku możliwości obniżenia dochodu w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych.

czytaj więcej »

Zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych podlegają nie tylko przychody i związane z nimi koszty, które mają związek z działalnością na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, ale także z każdej innej działalności pomocniczej, która jest niezbędna do jej prowadzenia, nawet jeśli jest wykonywana poza obszarem SSE.

czytaj więcej »

Wykorzystanie wcześniej używanych elementów do wytworzenia środka trwałego nie pozbawi go cech nowości. W konsekwencji wydatki na nabycie maszyn kwalifikują się do objęcia pomocą publiczną.

czytaj więcej »

W kalkulacji wyniku podatkowego nie ma obowiązku podziału dochodów z działalności prowadzonej na terenie strefy dla inwestycji związanych z poszczególnymi zezwoleniami. A to oznacza, że wystarczy prowadzenie jednej ewidencji księgowej.

czytaj więcej »

Zwolnione z CIT są dochody uzyskane z działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. Do dochodów takich nie można zaliczyć odszkodowań, które spółka uzyskuje za utracone zyski w związku z brakiem realizacji dostaw surowców lub energii elektrycznej.

czytaj więcej »