WYDANIE ONLINE

Przedsiębiorcy, u których w trakcie 2013 roku wystąpiły zakupy wykorzystywane zarówno do czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych z podatku, muszą teraz sporządzić korektę odliczonego VAT. Są jednak sytuacje, gdy nie ma takiego obowiązku.

czytaj więcej »

Gdy zmodernizowany budynek będzie wykorzystywany zarówno do działalności podlegającej opodatkowaniu VAT, zwolnionej, jak i niepodlegającej VAT, w pierwszej kolejności należy obliczyć podatek naliczony według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do prowadzenia działalności gospodarczej. Następnie w stosunku do pozostałej części podatnik ma prawo do odliczenia podatku według proporcji.

czytaj więcej »

Rozszerzenie działalności podstawowej polegającej na handlu samochodami o udzielanie pożyczek niektórym klientom nie jest wykonywaniem czynności sporadycznych. Należy zatem uwzględnić ich wartość przy obliczaniu proporcji.

czytaj więcej »

Dla nieruchomości czas korekty wynosi 10 lat. Jeżeli po tym okresie podatnik kończy prowadzenie działalności gospodarczej, nie ujmuje w spisie z natury nieruchomości, dla której upłynął już moment korekty podatku naliczonego.

czytaj więcej »

Podatnik, który nie odliczył VAT w odpowiednim terminie, może to zrobić przez korekty deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia. Można to jednak zrobić nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym nabył prawo do obniżenia podatku należnego.

czytaj więcej »

Do sumy wartości obrotów ustalanych na potrzeby liczenia proporcji sprzedaży przedsiębiorca nie wlicza czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

czytaj więcej »

Ujętych w ewidencji środków trwałych nieruchomości gruntowych i sieci gazowych używanych wcześniej w działalności gospodarczej nie uwzględnia się przy wyliczaniu współczynnika struktury sprzedaży, niezależnie od tego, czy transakcje te są sporadyczne czy też nie.

czytaj więcej »

Jeżeli w wyniku zaniedbań doszło do niedoborów handlowych, przez co dany towar nie został wykorzystany do działalności opodatkowanej, wówczas spółka nie ma prawa do odliczenia VAT. W takiej sytuacji konieczna jest korekta podatku.

czytaj więcej »

Przy wyliczeniu proporcji podatnik powinien pominąć sprzedaż niepodlegającą opodatkowaniu, uwzględniając jedynie stosunek sprzedaży opodatkowanej VAT do sprzedaży ogółem.

czytaj więcej »

Licencje, których podatnik nie zaliczył do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie są  objęte 5-letnim okresem korekty podatku naliczonego. Nie ma przy tym znaczenia ich wartość początkowa.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca ma obowiązek skorygować VAT od nakładów poniesionych na modernizację lokalu. Korekta powinna być przeprowadzona w ciągu 10 kolejnych lat, zaczynając od roku, w którym nieruchomość została oddana do użytkowania.

czytaj więcej »

Gmina nie może od razu odliczyć VAT od kanalizacji, jeżeli służy ona do wykonywania czynności wyłącznie pozostającymi poza systemem podatku od towarów i usług. Dopiero od chwili rozpoczęcia  czynności opodatkowanych i zwolnionych, podatnik ma prawo do odliczenia. Konieczna jest wówczas korekta.

czytaj więcej »

W przypadku gdy firma udzieliła sporadycznie kilku pożyczek, a z działalności developerskiej w ogólne nie osiągnęła obrotu, to nie podstaw do obliczania proporcji. Ustala się ją bowiem na podstawie obrotu zarówno z działalności opodatkowanej, jak i nieopodatkowanej.

czytaj więcej »

W przypadku aportu środków trwałych, których wartość początkowa w wyniku modernizacji wzrosła, podatnik ma obowiązek sporządzenia nie jednorazowej, a wieloletniej korekty podatku naliczonego.

czytaj więcej »

Jeżeli w wyniku zaniedbań dojdzie do zawinionych niedoborów, podatnik będzie miał obowiązek korekty odliczenia. A to dlatego, że utracony towar nie zostanie wykorzystany do działalności opodatkowanej.

czytaj więcej »