WYDANIE ONLINE

Złożenie rocznego zeznania po terminie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami
Podatnicy, którzy w złożonej deklaracji za poprzedni rok popełnią błąd, mają szansę na poprawienie swojego rozliczenia. Trzeba do niego dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny złożenia poprawionego PIT. Z kolei osoby, które nie rozliczą się z fiskusem w ustawowym terminie, są narażone na sankcje, nie tylko finansowe.

czytaj więcej »

Podatnik może samodzielnie skorygować PIT-37, podając w nim poprawną wysokość kosztów podatkowych, nawet wtedy, gdy pracodawca podał w PIT-11 błędną kwotę i nie przesłał poprawionej informacji.

czytaj więcej »

Wydatki na nabycie nowych technologii dają prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% poniesionych wydatków. Podatnik, który przy składaniu rocznego rozliczenia nie skorzystał z takiej preferencji, ma prawo do złożenia korekty zeznania i zastosowania ulgi na nowe technologie.

czytaj więcej »

Przychód uzyskany ze zbycia mieszkania w części, w jakiej został przeznaczony na cele mieszkaniowe przed upływem 2 lat, jest zwolniony z podatku.

czytaj więcej »

Osoba, która popełniła błąd w złożonym zeznaniu rocznym, może złożyć korektę PIT. Trzeba też pamiętać o dołączeniu odpowiednich załączników.

czytaj więcej »

Gdy podatnik w składanym zeznaniu rocznym bezbłędnie rozliczył zagraniczne zarobki przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia oraz właściwie zastosował odliczenie z tytułu podatku zapłaconego za granicą, nie może składać korekty PIT.

czytaj więcej »

Jeżeli z uwagi na brak przychodów z najmu podatnik nie wykazał w zeznaniu PIT-36 wydatków remontowych w kosztach uzyskania przychodów, powinien złożyć korektę, w której uwzględni wydane sumy.

czytaj więcej »

Wynagrodzenie z umowy o zarządzanie spółką członek zarządu opodatkuje jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Dotyczy to też sytuacji, gdy umowa została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

czytaj więcej »

Przepisy  nie  regulują  tego,  jak długo certyfikat rezydencji zachowuje swoją aktualność. W konsekwencji dokument ten jest ważny do czasu, aż nie ulega zmianie potwierdzony w nim stan faktyczny – potwierdził dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu.

czytaj więcej »

Podatnik ma prawo do skorygowania w rocznym PIT poszczególnych kwot zamieszczonych w zeznaniu. Natomiast po upływie ustawowego terminu składania PIT nie można zmienić oświadczenia o wyborze łącznego bądź rozdzielnego opodatkowania małżonków.

czytaj więcej »

Wyroby akcyzowe, znajdując się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, które stały się nieprzydatne do spożycia, mogą korzystać ze zwolnienia z akcyzy. Wcześniej muszą za zgodą naczelnika urzędu celnego zostać zniszczone w składzie podatkowym.

czytaj więcej »

Poniesione wydatki na benzynę, która jest bonusem za spełnienie warunków zawartych w regulaminie, ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i wpływa na wysokość przychodów. W konsekwencji przedsiębiorca może zaliczyć takie kwoty do kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Urzędy skarbowe mogą pozyskiwać wyjaśnienia od partnerów biznesowych podatnika w zakresie transakcji objętych kontrolą – wynika z postanowienia NSA.

czytaj więcej »

Kolacja służbowa pracownika z kontrahentem pracodawcy może miećwpływ na ewentualne korzyści finansowe płynące dla szefa. W konsekwencji wartość tych usług nie stanowi dla osób zatrudnionych przychodu ze stosunku pracy podlegającego PIT.

czytaj więcej »

Jednym z wymogów koniecznych do zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia jest to, aby dostawca i nabywca towaru byli podatnikami VAT. Natomiast przedsiębiorca sprzedający wyroby stalowe podmiotom zagranicznym, które nie są w Polsce zarejestrowane na potrzeby VAT, sam rozliczy podatek.

czytaj więcej »