WYDANIE ONLINE

Od paczek świątecznych finansowanych z ZFŚS pracownik nie zapłaci podatku
Paczki kupione ze środków obrotowych pracodawcy, podlegają opodatkowaniu PIT w pełnej wysokości i należy naliczyć od nich VAT (chyba że spełniają definicję prezentów o małej wartości). Jeżeli szef zdecyduje się na organizację wigilii, poniesione wydatki może zaliczyć w koszty, pod warunkiem że są ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

czytaj więcej »

Zwrot kosztów gwarancyjnych związanych z wymianą poduszek powietrznych w samochodach ma charakter odszkodowania. Nie może być zatem uznana za koszt uzyskania przychodów. Dotyczy to też sytuacji, gdy wady w dostarczonych produktach nie zostały stwierdzone.

czytaj więcej »

Zarówno bilet jednorazowy, jak i karnet czy abonament, w ramach którego odwiedzający park rozrywki ma prawo korzystać z różnych form rozrywki (np. strzelnicy, bilardu) nie jest tożsamy z opłatą w zakresie wstępu. W konsekwencji do sprzedaży takich usług nie można zastosować 8% stawki VAT.

czytaj więcej »

Rozszerzenie działalności podstawowej polegającej na handlu samochodami o udzielanie pożyczek niektórym klientom, nie jest wykonywaniem czynności sporadycznych. Należy zatem uwzględnić ich wartość przy obliczaniu proporcji.

czytaj więcej »

Uczestnictwo osób zatrudnionych oraz członków ich rodzin w spotkaniu zorganizowanym przez pracodawcę generuje po stronie pracownika przychód ze stosunku pracy. Przychód powstaje w każdym przypadku, w którym mamy do czynienia z uzyskaniem przez podwładnego realnej korzyści.

czytaj więcej »

Podwładnemu przebywającemu w krajowej podróży służbowej szef zamiast wypłacać diety, może na podstawie faktur zwrócić w całości pieniądze za całodzienne posiłki. Takie wydatki firma zaliczy w koszty podatkowe. Z kolei dla pracownika taki zwrot nie generuje przychodu ze stosunku pracy.

czytaj więcej »

Podatnik ma on prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących organizacji spotkań integracyjnych,  np. wigilii, jeżeli imprezy mają związek z działalnością opodatkowaną przedsiębiorcy.

czytaj więcej »

Nieodpłatne wydanie towarów na cele osobiste pracownika, np. artykułów spożywczych z okazji świąt czy też paczek dla dzieci podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

czytaj więcej »

Udział pracowników w imprezie integracyjnej organizowanej przez pracodawcę stanowi dla zatrudnionego nieodpłatne świadczenie, którego wartość jest przychodem ze stosunku pracy. Jeżeli spotkanie nie jest obowiązkowe, przychód powstaje wyłącznie u osób, które uczestniczyły w imprezie.

czytaj więcej »

W sytuacji, gdy źródłem finansowania świadczeń zagwarantowanych pracownikom i członkom ich rodzin są środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, przychód podlega zwolnieniu z PIT do kwoty 380 zł.

czytaj więcej »

Przygotowanie spotkania świątecznego dla osób zatrudnionych ma na celu zintegrowanie pracowników z firmą, poprawę atmosfery i wzrost motywacji w zakresie wykonywania obowiązków, a tym samy lepszej efektywności powierzonych zadań. Dlatego też poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

czytaj więcej »

Przekazanie osobom zatrudnionym karty przedpłaconej zasilanej środkami pochodzącymi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wysokości 380 zł w roku jest zwolnione z PIT.

czytaj więcej »

Koszty poniesione przez firmę na organizację eventu, którego celem jest budowanie pozytywnego wizerunku oraz pozyskanie nowych kontrahentów i pracowników, są wydatkami na reprezentację.

czytaj więcej »