WYDANIE ONLINE

Podatnik ma możliwość wpływania na wielkość kosztów uzyskania przychodów poprzez wybór odpowiedniej metody amortyzacji. Z jednorazowej amortyzacji skorzystają tylko mali podatnicy lub osoby rozpoczynające działalność. Z kolei metodę degresywną można zastosować tylko do wybranych środków trwałych.

czytaj więcej »

Zastosowanie środka egzekucyjnego przerywa termin przedawnienia zobowiązania wobec skarbówki. Jednak taka czynność jest skuteczna tylko wówczas, gdy podatnik zostanie zawiadomiony przez organy o podjęciu egzekucji przed terminem przedawnienia – wyjaśnił NSA w wydanej uchwale.

czytaj więcej »

Podatnik ma prawo do zmiany stawki amortyzacyjnej począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Tak ustalone odpisy amortyzacyjne będą stanowić koszty uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Nawet jeżeli podatnik nie wiedział, że zatrudniona w firmie osoba wystawia fałszywe faktury, to i tak musi odprowadzić z nich należny VAT.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca, który wprowadził składniki majątku do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w kwietniu, pierwszy odpis amortyzacyjny zaliczy do kosztów uzyskania przychodów w maju.

czytaj więcej »

Zwrot kosztów za nocleg podwładnego, który nie jest w podróży służbowej, będzie stanowił dla niego przysporzenie majątkowe. Pracodawca powinien zaliczyć je do przychodów ze stosunku pracy i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

czytaj więcej »

Do złożenia wniosku o interpretację podatkową wystarczy pełnomocnictwo ogólne. Jeżeli z wewnętrznych przepisów organizacyjnych przedsiębiorstwa wynika, że dana osoba jest uprawniona do kontaktów z urzędnikami, nie jest wymagane odrębne pełnomocnictwo.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca może wykorzystać w swoim biznesie mieszkania nabyte w związku z rozwiązaniem spółki osobowej, w której był wspólnikiem. Wartość początkowa tych lokali będzie taka sama, jak wykazana w ewidencji środków trwałych zlikwidowanej spółki, z uwzględnieniem dokonanych wcześniej odpisów amortyzacyjnych.

czytaj więcej »

Od firmowego sprzętu wykorzystywanego w pracy osoba na kontrakcie nie osiąga dodatkowego przychodu podlegającego PIT – wyjaśnił minister finansów w interpretacji indywidualnej.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca może amortyzować środki trwałe otrzymane w drodze darowizny i zaliczać odpisy do kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Działania przedsiębiorcy związane z wręczeniem produktów w celu utrzymania dobrych relacji handlowych to reklama. W związku z tym poniesione wydatki firma może zaliczyć do kosztów podatkowych.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą samochodów osobowych przy ich nabyciu ma prawo odliczyć VAT w pełnej wysokości. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli z takich pojazdów wcześniej korzystają osoby zatrudnione w firmie.

czytaj więcej »