WYDANIE ONLINE

Podatnik, który decyduje się na zawieszenie działalności gospodarczej, nie musi płacić zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, nie ma też obowiązku składania deklaracji VAT. Jednak przerwa w biznesie nie ma wpływu na podatek od nieruchomości i przedsiębiorca nie uniknie płacenia daniny według najwyższych stawek.

czytaj więcej »

Opodatkowanie dochodów osiąganych z działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, wyklucza możliwość wspólnego rozliczania męża i żony. Nie zmienia tego również fakt, że przedsiębiorca zawiesił prowadzenie firmy.

czytaj więcej »

Zawieszenie działalności gospodarczej nie jest tożsame z likwidacją czy też ze zmianą przeznaczenia używanych towarów. Zatem zaprzestanie używania samochodu w związku z zawieszeniem prowadzenia biznesu nie powoduje obowiązku sporządzenia korekty odliczonego podatku.

czytaj więcej »

Prezenty o wartości poniżej 200 zł, które będą rozdawane w związku z reklamą świadczeniodawcy nie generują przychodu podlegającego opodatkowaniu.

czytaj więcej »

Znajomość języka angielskiego nie jest niezbędna do prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Dlatego też wydatków na kurs językowy nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

czytaj więcej »

Roboty wykonywane poza budynkiem są opodatkowane podstawową stawką VAT. Tylko roboty wykonywane wewnątrz obiektów mieszkalnych są objęte preferencyjną stawką podatku – stwierdził NSA w wydanej uchwale.

czytaj więcej »

Jeżeli skrócona nazwa przedsiębiorstwa została podana w zgłoszeniu rejestracyjnym dla celów VAT i jest ona znana organowi podatkowemu, to na wystawianych fakturach podatnik nie musi posługiwać się pełną nazwą spółki.

czytaj więcej »

Usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeżeli są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Nie mogą to być ogólne normy Kodeksu pracy, czy regulacje unijne, ponieważ odrębne przepisy muszą być powiązane ściśle z konkretnym zawodem.

czytaj więcej »

Wstrzymanie na pewien czas prowadzenia biznesu nie powoduje obowiązku odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy w obecności serwisanta. Przedsiębiorca nie musi też zwracać kwoty przeznaczonej na zakup kasy.

czytaj więcej »

Montaż szaf wnękowych i mebli do zabudowy to usługa modernizacji objęta 8% stawką podatku od towarów i usług – uznał NSA w uchwale z 24 czerwca 2013 r.

czytaj więcej »

Wydatki poniesione na kolacje służbowe można uznać za koszt podatkowy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 702/11).

czytaj więcej »