WYDANIE ONLINE

Podatnicy, którzy w złożonym zeznaniu podatkowym za poprzedni rok popełnili błąd, mają możliwość korekty swojego rozliczenia. Trzeba do niego dołączyć pismo wyjaśniające przyczyny złożenia poprawionego PIT. Z kolei osoby, które nie dopełniły obowiązku i do tej pory nie rozliczyły się z fiskusem są narażone na sankcje, nie tylko finansowe.

czytaj więcej »

Pracownik, który uczestniczył w imprezie integracyjnej musi się liczyć z konsekwencją uzyskania przychodu. Z kolei podwładnemu, który odmówił udziału w  spotkaniu firmowym nie można przypisać przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

czytaj więcej »

Organizowanie szkoleń zawodowych kierowanych do osób dorosłych,  korzysta ze zwolnienia z VAT po spełnieniu określonych w ustawie o VAT warunków. Szkolenia komputerowe przeznaczone dla osób realizujących obowiązek szkolny nie mają charakteru zawodowego.

czytaj więcej »

Rozliczenia pomiędzy zarejestrowanym w Polsce oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy a jego jednostką macierzystą, mogą być kwalifikowane jako czynności podlegające VAT i w związku z tym, mogą podlegać odliczeniu – orzekł NSA.

czytaj więcej »

Jeśli podatnik wykorzystuje bankowóz w innym celu niż przewóz wartości pieniężnych, nie może skorzystać z pełnego odliczenia VAT.

czytaj więcej »

Podatnik, który składa korektę swojego rocznego rozliczenia, musi dołączyć odpowiednie załączniki, ponieważ są one nieodłącznym elementem zeznania podatkowego.

czytaj więcej »

Zwrot kosztów prywatnej wizyty lekarskiej, szczepień oraz leków, które pracodawca refunduje pracownikowi wyjeżdżającemu w podróż służbową, stanowi dla podwładnego przychód ze stosunku pracy, który nie korzysta ze zwolnienia z PIT.

czytaj więcej »

Wydatków na przeloty lotnicze wiceprezesa zarządu, który nie jest pracownikiem spółki, nie można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Udzielenie spółce nieoprocentowanej pożyczki przez podatnika, będącego jednocześnie wspólnikiem, jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu PIT, w części odpowiadającej udziałowi pożyczkodawcy w zysku spółki.

czytaj więcej »

Przychód uzyskany ze zbycia mieszkania w części, w jakiej został przeznaczony na cele mieszkaniowe przed upływem dwuletniego terminu, jest zwolniony z opodatkowania PIT.

czytaj więcej »

Skorygowanie deklaracji ma na celu poprawienie błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzeniu. Podatnik, który nie wykazał w zeznaniu rocznym dochodów osiągniętych z pracy za granicą, ma prawo złożyć korektę PIT i odliczyć w całości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone za granicą.

czytaj więcej »

Jeżeli zobowiązania podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące danego okresu przedawnią się, to złożenie korekty zeznań podatkowych dotyczących tych lat nie wywoła skutków prawnych.

czytaj więcej »

Podatnik ma prawo do skorygowania w zeznaniu podatkowym poszczególnych kwot zamieszczonych w rubrykach rozliczenia rocznego, np. kwoty przychodów, dochodu, czy  kosztów uzyskania przychodów. Natomiast po upływie ustawowego terminu składania PIT nie może zmienić oświadczenia o wyborze łącznego bądź rozdzielnego opodatkowania małżonków.

czytaj więcej »

Nieodebrane przez pracowników  formularze powinny być dołączone do dokumentacji pracowniczej wraz z adnotacjami poczty dotyczącymi sposobu ich doręczenia. Należy je przechowywać w siedzibie firmy jako dowód, że płatnik dopełnił wszystkich ciążących na nim obowiązków.

czytaj więcej »