WYDANIE ONLINE

Jednym z pierwszych obowiązków związanych z zamknięciem roku jest przygotowanie spisu z natury na 31 grudnia. Ujmuje się go w ostatniej pozycji podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czyli za rocznym podsumowaniem poszczególnych kolumn księgi.

czytaj więcej »

Przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za grudzień przedsiębiorca nie uwzględnia różnicy remanentowej.

czytaj więcej »

Jeżeli dojdzie do połączenia spółek metodą łączenia udziałów i nie spowoduje to powstania nowej jednostki, przejmowana firma nie składa sprawozdania finansowego ani zeznania rocznego.

czytaj więcej »

W sytuacji gdy przedsiębiorca straci w pożarze towary handlowe kupione na potrzeby działalności opodatkowanej, po zniszczeniu nie musi korygować odliczonego przy ich zakupie VAT.

czytaj więcej »

Przychody uzyskane ze sprzedaży akcji stanowią przychody z kapitałów pieniężnych. Przedsiębiorca nie ujmuje ich w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

czytaj więcej »

Ujawnione w trakcie remanentu niedobory magazynowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w wartości odpowiadającej cenie nabycia utraconych towarów. Natomiast wykryte nadwyżki trzeba opodatkować.

czytaj więcej »

Straty zagranicznego zakładu nie mogą pomniejszyć dochodu do opodatkowania wykazanego w zeznaniu rocznym składanym w Polsce. Dotyczy to też sytuacji, gdy z uwagi na niskie dochody oraz przedawnienie straty nie mogą być rozliczone w państwach, w których znajdują się oddziały.

czytaj więcej »

Nabyte nieodpłatnie towary handlowe podatnik ujmuje w remanencie początkowym nowo powstałej firmy. W spisie końcowym trzeba uwzględnić  towary niesprzedane na koniec roku podatkowego. Następnie wartość tych remanentów przedsiębiorca wpisuje do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

czytaj więcej »

Usługi weterynaryjne oraz usługi wspomagające chów i hodowlę zwierząt stanowią wyrób gotowy. Natomiast materiały zużywane do świadczenia tych usług, np. leki, podatnik zalicza odpowiednio do materiałów podstawowych i pomocniczych. A zatem podlegają one ujęciu w spisie z natury.

czytaj więcej »

Farby i szampony używane przy świadczonych usługach kosmetycznych i fryzjerskich, podatnik wpisuje do spisu z natury na koniec roku. Jest to konieczne bez względu na to, czy dane opakowanie kosmetyku jest pełne, czy też częściowo zużyte.

czytaj więcej »

Podatnik musi udowodnić ujawnione w wyniku inwentaryzacji różnice między stanem magazynowym towarów a stanem wykazanym w księgach. Dopiero wówczas wykryte podczas remanentu niedobory można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

czytaj więcej »

Do rozliczenia kosztów związanych z remanentem końcowym przedsiębiorca zalicza wyłącznie wartość towarów zakupionych ze środków własnych, natomiast nie uwzględnia towarów zakupionych ze środków z dotacji.

czytaj więcej »

Wydatki wynikające z dostaw i usług niefakturowanych, które podatnik zewidencjonował w księgach rachunkowych na podstawie poleceń księgowania, będą kosztem podatkowym tego roku, w którym zostały ujęte w księgach jednostki.

czytaj więcej »

Opłaty związane z zawartymi umowami ubezpieczeniowymi, podatnik prowadzący księgi rachunkowe, powinien zaliczać do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do czasu trwania tych umów.

czytaj więcej »