Sprzedaż bonów nie skutkuje powstaniem przychodu w CIT

Bon jest substytutem pieniądza i umożliwia jedynie zapłatę za świadczenia zrealizowane w przyszłości. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie wydania towaru lub wykonania usługi. Nastąpi to więc wtedy, gdy właściciel bonu podarunkowego ureguluje nim zapłatę za sprzedany towar lub wykonaną usługę, a fakt taki zostanie zarejestrowany na kasie fiskalnej.

Przedsiębiorca prowadzący sieć hoteli na terenie Polski zamierza wprowadzić do sprzedaży bony podarunkowe. Będą one wystawione na okaziciela i za ich pośrednictwem klienci będą mieli prawo do bezgotówkowego zakupu usług w hotelach prowadzonych przez podatnika. W przypadku gdy wartość bonu podarunkowego będzie wyższa niż wartość zamówionych usług, klient nie otrzyma zwrotu różnicy. Raz wydanego bonu nie można również zwrócić bądź w inny sposób wymienić na gotówkę.

Podatnik chciał wiedzieć, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży bonu podarunkowego.
Uważał, że obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie wydania towaru lub wykonania usługi, gdy osoba będąca posiadaczem bonu podarunkowego ureguluje nim zapłatę za sprzedany towar lub wykonaną usługę, a fakt taki zostanie zarejestrowany na kasie fiskalnej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu przyznał podatnikowi rację.

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Orzecznictwo podatkowe
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Orzecznictwo podatkowe

ZOBACZ OFERTĘ