Nocleg pracownika oddelegowanego do pracy za granicą szef doliczy do przychodu

W przypadku gdy osoba zatrudniona wykonuje pracę np. we Francji w ramach oddelegowania, to poniesione przez pracodawcę wydatki na nocleg, transport czy telefon są przychodem ze stosunku pracy. Jeżeli świadczenia te nie są wymienione w katalogu zwolnień, należy je opodatkować.

Sprawa dotyczyła spółki, która często świadczy usługi we Francji, gdzie wysyła swoich pracowników. Przedsiębiorstwo zapewnia zatrudnionym bezpłatny transportu z Polski do Francji i z powrotem, a także noclegi, opłaty za Internet, telefon oraz posiłki regeneracyjne.

Firma zapytała ministra finansów, czy wartość takich świadczeń będzie stanowiła dla pracowników przychód ze stosunku pracy.

Spółka twierdziła, że nie.

Innego zdania był jednak organ podatkowy, a także WSA w Krakowie, do którego trafiła sprawa. Sąd uznał, że świadczenia, które nie zostały zwolnione z podatku, a które zatrudniony otrzymuje w związku z wykonywaniem pracy, są przychodem ze stosunku pracy i należy je opodatkować.

− Pracodawcy powinni zwracać szczególną uwagę na to, czy pracownik będzie wykonywał zadania w ramach podróży służbowej, czy też oddelegowania, a w konsekwencji które świadczenia nie będą stanowiły przychodu dla pracownika – radzi Izabela Sadlik, starszy konsultant w Accreo.

 

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Orzecznictwo podatkowe
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Orzecznictwo podatkowe

ZOBACZ OFERTĘ